Prof. Maciej Banach: Obecnie wirus znajduje się w czwartej, bardziej zaraźliwej fazie mutacji

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
DLOPO

DLOPO

© Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki prof. Maciej Banach przyznał, że wirus SARS-CoV-2 znajduje się “w czwartej, bardziej zaraźliwej fazie mutacji”. Przy okazji ostrzegł, aby nie bagatelizować obowiązujących zasad i restrykcji.

Koronawirus występuje w kilku “odmianach”. W ciągu zaledwie kilkunastu sekund może dojść do zmian w jego genomach. – Każdy wirus ma pewne odmiany genetyczne. Do tej pory, o ile pamiętam, w przypadku wirusa SARS-CoV-2 znaleziono pięć genotypów, natomiast to, że dany patogen ma jakieś nowe genotypy, nie świadczy o tym, że mamy już do czynienia z odrębnym wirusem – mówił w rozmowie z portalem Medonet.pl dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Maciej Banach ostrzega. “Ta czwarta mutacja jest bardziej transmisyjna”

W rozmowie z Radiem Łódź dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki prof. Maciej Banach powiedział, że obecnie wirus znajduje się w czwartej fazie mutacji. – Polegamy tutaj na opinii naukowców, którzy te wirusy bardzo szczegółowo badają. Ta czwarta mutacja jest bardziej transmisyjna, ale rzeczywiście wydaje się być wirusem łagodniejszym, jeśli chodzi o powikłania. Ale to nie zwalnia nas z niczego i nie powinniśmy się czuć zupełnie spokojni – powiedział.

Prof. Banach podkreślił również, że zwłaszcza przy czwartej fazie mutacji niezbędne jest zachowanie dystansu, noszenie maseczek i codzienna, dokładna higiena. Brak przestrzegania tych zasad może skutkować zachorowaniem przez osoby szczególnie narażone na infekcje.

Apel o przestrzeganie zasad

W dalszej części wypowiedzi dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zapowiedział, że przestrzeganie zasad i reguł jest niezwykle istotne, aby ponownie nie doszło do sytuacji sprzed kilku miesięcy.

– Chciałbym bardzo zachęcić do noszenia maseczek i zachowania dystansu, żebyśmy nie doprowadzili do tego, że będziemy musieli siedzieć w domu, bo będzie jakaś forma regionalnego “lockdownu” – przyznał prof. Banach.

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych

Czytaj także

Zostaw komentarz