Premier spieszy z pomocą dla represjonowanych na Białorusi. Specjalny program przedstawi w Sejmie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

© Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Premier Mateusz Morawiecki przedstawi w piątek w Sejmie program wsparcia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz pomocy dla represjonowanych w tym kraju – poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, sytuacja na Białorusi będzie jednym z tematów rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Mike’em Pompeo podczas jego piątkowej wizyty w Warszawie.

Czytaj również: Białorusini wdzięczni za wyrazy wsparcia. “Dziękujemy” – to odpowiedź na gest dyplomatów

Jutro w Sejmie premier przedstawi założenia programu wsparcia represjonowanych oraz społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi “Solidarni z Białorusią”

– powiedział szef KPRM.

Jak dodał, sytuacja na Białorusi będzie jednym z tematów rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Mike’em Pompeo podczas jego piątkowej wizyty w Warszawie.

Czytaj również: Kryzys na Białorusi. Krzysztof Szczerski: Obecna reakcja Unii Europejskiej jest rozczarowująca

Po niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi, w których według oficjalnych wyników po raz kolejny wygrał rządzący od 26 lat Alaksandr Łukaszenka, w wielu miastach tego kraju wciąż trwają protesty przeciw domniemanym fałszerstwom wyborczym. Od ich rozpoczęcia władze zatrzymały, często w brutalny sposób, ok. 7 tys. osób.

Protesty na Białorusi trwają od niedzieli, kiedy to ogłoszone zostały pierwsze wyniki exit poll wyborów prezydenckich. Oficjalne wyniki potwierdziły zwycięstwo rządzącego krajem od 1994 r. prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który zdobył 80,23 proc. głosów. Jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 9,9 proc.

Czytaj również: Głos sumienia w odpowiedzi na przemoc. Dotychczasowi sojusznicy opuszczają Łukaszenkę

Przedstawiciele wielu państw, w tym Unii Europejskiej, a także administracja amerykańska zwracają uwagę, że wybory nie były przeprowadzone zgodnie z demokratycznymi standardami międzynarodowymi. Protesty Białorusinów w Mińsku i całym kraju są brutalnie pacyfikowane przez służby

» Kliknij i zobacz komentarze pod artykułem lub skomentuj na niezalezna.pl

Zostaw komentarz