Praktyczny pokój dla dziecka – jaki go zaaranżować?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Kiedy w rodzinie pojawia się informacja o ciąży – zaczynamy myśleć już w przód i planować nowe życie z nowym członkiem rodziny.

Jeśli jest to nasze pierwsze dziecko – nasze życie zmieni się diametralnie. Będzie trzeba zmienić nasze przyzwyczajenia i nawyki, a także… naszą przestrzeń życiową.

Jeśli to tylko możliwe – warto przygotować dla dziecka osobny pokój. Jednakże w przypadku, gdy warunki nam na to nie pozwalają – zadbajmy o specjalny kącik, który będzie przeznaczony tylko dla dziecka.

O ile taki kącik nie będzie wykorzystywany przez niemowlaka, dla przedszkolaka będzie doskonałym miejscem zabaw, a my dzięki temu unikniemy rozrzucania zabawek po całym mieszkaniu. Taki kącik będzie pełnił także rolę pewnego azylu dla dziecka, miejsca, które jest „tylko jego” i w którym może czuć się w pełni bezpiecznie.

Pamiętajmy także, by dopasowywać wyposażenie i układ mebli do wieku dziecka. Wiadomo, że jeśli dziecko zaczyna chodzić – z domu trzeba usunąć wszelkie obrusy, a także ciężkie i/lub kruche przedmioty z dolnych partii mebli (czyli z tej części mebli, której maluch ciągle dotyka).

Zadbajmy także o to, by ubranka dla dzieci były w zasięgu ręki dziecka. Dzięki temu malec będzie mógł je sam wyciągać i układać na miejsce. Tym samym nauczymy go porządków i możemy dać już kilkulatkowi pewne obowiązki.

Jeśli zapomnimy o tej sprawie – to my będziemy musieli zawsze podawać ubrania dziecku i je chować. Tym samym przyzwyczaimy dziecko, że będziemy je wyręczać.

Wszystkie te kwestie oczywiście będą wychodzić „w praniu” oraz wraz z rozwojem naszego życia. Jednak już na samym początku warto pamiętać, jakie funkcje będzie musiała spełniać przestrzeń dziecka za kilka lat.

Zostaw komentarz