Południowokoreańscy sprzedawcy są otwarci na przyjęcie cyfrowego juana

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Południowokoreańskie media zasugerowały, że lokalni sprzedawcy prawdopodobnie rozpoczną akceptowanie chińskiego cyfrowego juana. Pendemia koronawirusa zaczyna przemijać, a do Koreii Południowej przyjeżdża coraz więcej chińskich turystów. Według agencji informacyjnej Yonhap wielu sprzedawców rozważa wprowadzenie płatności w cyfrowym juanie, ze względu na spowolnienie branży turystycznej.

Czerpanie korzyści z chińskiej turystyki

Jak informuje raport, w dzielnicy Seoulu – Myeongdong, niektóre sklepy przyjmują płatności za pośrednictwem chińskiej aplikacji Alipay, tym samym zwiększając zainteresowanie klientów z Chin.

Raporty pokazują, że kryzys COVID-19 spowodował straty w dochodach z turystyki na poziomie blisko 2 mld dolarów. Częściowo z właśnie tego powodu, handlowcy zaczęli rozważać wprowadzenie płatności w cyfrowym juanie, po tym jak zostanie on oficjalnie uruchomiony.

Ryzyko przyjmowania cyfrowego juana w obcym kraju

Autor artykułu zamieszczonego na łamach Yonhap, ostrzegł jednak przed wprowadzeniem takiej metody płatności. Powołał się on na kwestie prywatności oraz nadzór chińskich władz:

„Jeśli ludzie z innych krajów będą powszechnie korzystać z „cyfrowego juana”, zarządzanego centralnie przez Bank Ludowy Chin, jest prawdopodobne, że korzystanie z niego będzie kontrolowane przez chińskie władze”.

Dodał on także, że chińska waluta cyfrowa ma „zupełnie inną bazę filozoficzną i technologiczną niż technologia blockchain, na której oparty jest Bitcoin”.

Obawy te podzielają także inni eksperci, tacy jak Joel Telpner, adwokat i doradca projektu cyfrowej, suwerennej waluty Wysp Marshalla. Telpner wyjaśnił co motywuje kraje takie jak Chiny do stworzenia państwowej cyfrowej waluty:

„Myślę, że motywacja nie jest taka sama we wszystkich krajach. Patrzę na Chiny nieco inaczej niż na inne kraje. Uważam że tym co motywuje Chiny do stworzenia własnej cyfrowej waluty jest upewnienie się, że są one w stanie utrzymać kontrolę nad płatnościami i przepływami pieniężnymi. Chiny mogą to zrobić tworząc cyfrową walutę, która ma wbudowany identyfikator przekazujący informację chińskiemu rządowi, a także staje się niestety narzędziem inwigilacji”.

Jak rozwija się projekt cyfrowego juana?

15 kwietnia Cointelegraph zamieścił informację, że po portalach społecznościowych krążą zrzuty ekranu z rzekomej pilotażowej wersji portfela służącego do przechowywania cyfrowego juana. Sugerowano, że aplikacja ta była testowana w czterech chińskich miastach.

6 maja, były prezes Ludowego Banku Chin, Li Lihui powiedział, że uruchomienie cyfrowego juana może faktycznie zastąpić gotówkę, jeśli zostaną spełnione niezbędne warunki.

Źródło:

Zostaw komentarz