Płeć i rozwój mózgu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Wszystkim znane stereotypy mówią, że prawdziwy facet jest agresywny i nie okazuje emocji. Kobieta natomiast musi mieć słabą orientację w terenie, być wrażliwa i emocjonalna. Z czego to wynika? Czy jest to tylko stereotyp? Nie – wiele naszych cech charakteru determinuje płeć mózgu.

Rozróżnienie kobiety od mężczyzny zazwyczaj nie sprawia nam większej trudności. Doskonale znamy wszystkie cechy wyglądu zewnętrznego, które jednoznacznie pozwalają określić płeć człowieka. Okazuje się jednak, że nie tylko zewnętrzne cechy determiują naszą płeć. Kobietę od męzczyzny wyróżnia także… mózg.

Genetyczna płeć człowieka

O płci człowieka decydują chromosomy. Kobiety posiadają chromosomy XX, natomiast mężczyźni XY. W związku z tym, o płci dziecka zadecyduje materiał genetyczny niesiony przez plemnik, ponieważ kobieta zawsze przekazuje chromosom X. Mężczyzna natomiast może przekazać chromosom X lub Y. To właśnie męski materiał rozrodczy zadecyduje o płci przyszłego człowieka.

Rozwój mózgu

Tak samo, jak rozwijają się wszystkie narządy rozrodcze człowieka, tak rozwija się mózg – w zależności od posiadanych genów. Wiadomo, że na wstępnym etapie rozwoju płodu mózg ma zawsze cechy żeńskie. Jeżeli z płodu ma się rozwinąć chłopiec, mózg musi przejść znaczne zmiany.

Zmiany w „bazowym” mózgu żeńskim zachodzą pod wpływem działania hormonów płciowych. W pierwszych miesiącach życia płodu poziom testosteronu jest aż 4 razy wyższy niż przez całe dorosłe życie.

Zostaw komentarz