Pietruszka zwyczajna, naciowa i korzeniowa – informacje

Podziel się

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Pietruszka zwyczajna jest rośliną warzywną, która należy do rodziny baldaszkowatych. Jej ojczyznę stanowią tereny Morza Śródziemnego. Uprawia się ją dla korzenia spichrzowego oraz liści. Dowiedz się o niej więcej.

Pietruszka zwyczajna Petroselinum hortense Hoffm. jest warzywem znanym już od setek lat. Była wykorzystywana nie tylko jako roślina przyprawowa, ale również jako lecznicza. Pochodzi ona z obszarów Morza Śródziemnego oraz środkowej Azji. Na tych terenach jest rośliną dziko żyjącą w górach oraz blisko morza. Pietruszka naciowa oraz korzeniowa dotarła do Polski w XVI wieku. Na chwilę obecną pietruszka jest warzywem popularnym właściwie na całym świecie.

 

Pietruszka naciowa Petroselinum crispum jest rośliną dwuletnią, która w pierwszym roku wzrostu posiada korzeń oraz liście. Są one pierzaste i mają charakterystyczne, długie ogonki. W roku następnym zaczyna ona kwitnąć i owocować. W naszym kraju uprawia się głównie pietruszkę naciową odmiany:

  • Non Plus Ultra
  • Perfection
  • Paramount

Wszystkie te odmiany posiadają kędzierzawe liście o barwie ciemnej zieleni.

 

Pietruszkę naciową uprawia się na glebach żyznych oraz dość wilgotnych. Poza tym jej stanowisko musi znajdować się w półcieniu. Jest to roślina dobrze zimująca w gruncie, która przykryta liśćmi jest w stanie znieść niskie temperatury. Poza tym można ją sadzić w okresie zimowym w domu do doniczek ciesząc się nią przez cały okres. W tym celu umieszcza się jej korzeń z natką odcięty do okolo 1 cm i umieszcza się w doniczce.

 

Pietruszka bez względu na odmianę w postaci świeżej jest bardzo wartościowa. Natka jest przede wszystkim źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Zawiera bowiem duże ilości witaminy C i A. 100 gram natki dostarcza ich ponad normę wyznaczoną na dzienne spożycie. Poza tym zawiera w swoim składzie bardzo duże ilości witaminy E, D oraz K. Natka pietruszki to także żelazo, wapń oraz potas.

 

Pietruszka zwyczajna jest rośliną przyprawową, która bardzo chętnie wykorzystywana jest w sztuce kulinarnej. Lubimy jej korzenie, liście, łodygi oraz nasiona. Wszystkie te części posiadają charakterystyczny smak i aromat dzięki zawartości w nich olejku eterycznego. Zielone gałązki drobno pokrojone doskonale nadają się do zup, ziemniaków, ryżu, ryb, potraw smażonych, duszonych czy gotowanych.

 

Pietruszka naciowa jest składnikiem takich potraw jak omlety ziołowe, szynka pieczona, serek ziołowy, masło ziołowe, sosy, jaja itp. Poza tym wchodzi w skład mieszanki nazywanej „bouquet garni” Jest to przyprawa kuchni francuskiej, którą wykorzystuje się do nadania odpowiedniego smaku i aromatu bulionom, wywarom, zupom, potrawom duszonym itp.

 

Będąc już zmuszonymi do kupowania natki pietruszki musimy zwrócić uwagę na jej wygląd. Musi być ona wyraźnie świeża, posiadać tylko zielone listki, które nie mogą być zwiędnięte. Ciężko ją utrzymać w takim stanie w warunkach domowych. Warto zatem w celu zatrzymania w niej jej cennych składników, zamrozić ją np. w kostkach lodu.

Zobacz więcej

Newsy

Jarosław Kaczyński o wyborach prezydenckich: “Ostatni termin…”

© screen z transmisji Jarosław Kaczyński Prezes PiS Jarosław Kaczyński w dzisiejszym oświadczeniu podkreślił, że wybory w Polsce powinny zostać przeprowadzone najpóźniej 28 czerwca 2020 roku. – Wybory będą przeprowadzone, jeżeli będą jakieś próby przeciwstawiania

Newsy

“Doucz się”. Młynarska ostro do Hołowni

© PAP / Marcin Kmieciński Paulina Młynarska Te czasy minęły Szymon. Doucz się. A może raczej oducz: pogardy wobec tego co żeńskie – napisała na Facebooku Paulina Młynarska. Słowa te skierowała do kandydata na prezydenta

Newsy

Śnieg w Tatarach! TOPR ogłasza pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

© Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta Tatry (zdjęcie ilustracyjne)Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe 26 maja ogłosiło pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W komunikace czytamy, że możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Prognozowany jest także

Newsy

“Szczyt bezczelności”. Trzaskowski odpowiada Dudzie

© PAP / Piotr Nowak Rafał Trzaskowski Andrzej Duda milczy wtedy, kiedy potrzebny jest silny głos prezydenta w obronie wartości, w obronie instytucji państwa, w obronie interesów obywateli. Zabiera głos, kiedy chce przerzucić odpowiedzialność za

Newsy

Groźna choroba związana z koronawirusem u dzieci. Czym jest PIMS?

© coscaron/Getty Zdjęcie ilustracyjne Naukowcy i lekarze na całym świecie z niepokojem obserwują kolejne przypadki występowania u dzieci zespołu wieloukładowej reakcji zapalnej, określanej w literaturze medycznej skrótem PIMS. Objawy przypominają chorobę Kawasakiego, a dotyczą głównie