Pasterniak zwyczajny – dlaczego warto?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Pasternak zwyczajny jest dwuletnią rośliną warzywną, która popularna jest ze względu na swój jadalny i pachnący korzeń spichrzowy. Może być on okrągły lub wydłużony. Niestety jest on na chwilę obecną rzadko uprawiany. Warto to zmienić.

Pasternak zwyczajny należy jednocześnie do roślin zielnych, jak i warzywnych. Jest on mało znany i rzadko spotykany. Nie każdy wie, że jest doskonałym środkiem na wiele dolegliwości. Sprawdza się świetnie jako środek pobudzający apetyt u dzieci i dorosłych.

 

Pasternak zwyczajny Pastinaca sativa L. jest dwuletnią rośliną, która może osiągnąć do metra wysokości. Cechą charakterystyczną jest jego mięsisty i wrzecionowaty korzeń. W pierwszym roku wegetacji pojawia się różyczka zbudowana z pojedynczo pierzastych liści o jajowatych, ząbkowanych odcinkach. W drugim roku natomiast pojawia się ulistniona i rozgałęziona, mięsista łodyga uwieńczona baldachami. Baldachy te zawierają 6-10 szypułek, które są owłosione. Pasternak posiada promieniste i żółte kwiaty. Owocem jest rozłupnia.

 

Roślina ta występuje powszechnie w całym kraju. Rośnie na przydrożach, miedzach, zboczach, łąkach oraz żyznych glebach. Uprawiany był już w czasach starożytności, ale od XVIII wieku wraz z pojawieniem się uprawy ziemniaków oraz marchwi kultura pasternaku wyraźnie i zdecydowanie upadła. Obecnie rzadko się go uprawia.

 

Właściwości lecznicze wykazują owoce pasternaku Fructus Pastinacae oraz korzenie Radix Pastinacae.

Zostaw komentarz