Papież boczy się na Francję? Publicyści piszą o “stracie wpływów Paryża w Rzymie”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

© Getty Po raz pierwszy od chrztu Francji w 496 roku żadne francuskie miasto nie ma sprawującego urząd kardynała – zwraca uwagę publicysta francuskiego miesięcznika „Causeur” Hadrien Desuin na stronie internetowej pisma.

Papież Franciszek nie odwiedził jeszcze „najstarszej córy Kościoła”, jak zwykło się nad Sekwana nazywać Francję – przypomina Desuin i zastanawia się, czy nie jest to cena, jaką francuscy katolicy płacą za przyjęcie przez ich władze ustaw, zezwalających na jednopłciowe małżeństwa i używanie przez wszystkich technik wspomaganego rozrodu.

Papież był dwa razy w Strasburgu, ale odwiedził wtedy jedynie instytucje europejskie, mające siedzibę w stolicy Alzacji – wyjaśnia autor artykułu i dodaje, że choć obecny suweren pontyfikalny odbył w maju wideokonferencję z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, „bardzo rzadko i z wielkim trudem wysławia się po francusku”.

– Wyraźnie boczy się na Francję

 – komentuje dziennikarz.

Nie brak we Francji kardynałów emerytów – zauważa i wylicza: Andre Vingt-Trois, były arcybiskup Paryża, Philippe Barbarin, zmuszony niedawno do rezygnacji ze stanowiska prymasa Galii i arcybiskupa Lyonu oraz Jean-Pierre Ricard z Bordeaux. Ci duchowni, do ukończenia 80. roku życia, pozostają elektorami kolegium kardynalskiego. Jedyny Francuz czynnie sprawujący kardynalskie obowiązki to urzędujący w Watykanie Dominique Mamberti, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Zdaniem publicysty „Causeura” niedawne zgony kardynałów Bernarda Panafieu, Jean-Louis Taurana i Rogera Etchegaray’a, “uwypuklają stratę wpływów Francji w Rzymie”. Wskazuje on na to, że mianowany arcybiskupem Paryża w roku 2017, Michel Aupetit wciąż „czeka na purpurę świętych apostołów i męczenników”.

Straciły rangę siedzib kardynalskich Marsylia i Bordeaux i zapomina się, że jeszcze 50 lat temu kardynałów miały katedry Rouen, Tuluzy, Lille i Rennes – ubolewa Desuin. I sprzeciwia się tłumaczeniu, jakoby argentyński papież faworyzował „długo zaniedbywane kontynenty Afryki i Azji”.

– Od początku pontyfikatu papież Franciszek mianował 33 kardynałów europejskich. Stary Kontynent wyprzedza więc zdecydowanie Amerykę Łacińską, (19), Azję (12) i Afrykę (10) – koryguje.

– Ciężko doświadczona przez morderstwo dokonane w kościele na księdzu Hamelu przez islamistów i przez pożar paryskiej katedry Notre Dame, najstarsza córa Kościoła wydaje się dziś być córą najbardziej zapomnianą

 – podsumowuje publicysta.

Czytaj również:

Męczennik za wiarę. To jego zamordowali w Kościele islamiści

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Pokazano zdjęcia z wnętrza budowli

Zostaw komentarz