Osiemnaście ofiar NKWD i UB z warszawskiego Toledo. To więzienie słynęło z wymyślnych tortur

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

© / poszukiwania.ipn.gov.pl

Szczątki osiemnastu osób, szesnastu mężczyzn i dwóch kobiet, ofiar komunistycznego totalitaryzmu, odnaleźli w ciągu ostatnich czterech miesięcy archeolodzy z Biura Identyfikacji i Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej pracujący pod kierunkiem profesora Krzysztofa Szwagrzyka na terenie dawnego Więzienia NKWD i UB tzw. Toledo w Warszawie przy ulicy Namysłowskiej.

Więzienie karno-śledcze nr III w Warszawie, zwyczajowo Toledo – więzienie Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD przeznaczone dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji podziemnych, działające w latach 1944–1956 na warszawskiej Pradze-Północ. Miało siedzibę w rozebranym przez władze komunistyczne na przełomie lat 70. i 80. XX w. zabytkowym budynku przy ul. Ratuszowej 11 (obecnie ul. Namysłowska 6). 

To więzienie wręcz słynęło z wymyślnych tortur zadawanych przez sadystyczną załogę więźniom i więźniarkom – działaczom antykomunistycznego podziemia. Na terenie dokonywano licznych egzekucji, których ofiary najczęściej zakopywano na miejscu.

Czytaj również: II wojna światowa to nie tylko Holokaust. Prof. Nowak przypomina o tragedii narodów Europy Wsch.

Od czerwca badania na terenie tej katowni prowadzą archeolodzy IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Zakończył się kolejny etap prac.

– Znaleźliśmy szczątki osiemnastu osób. Wszystko wskazuje na to, że są to ofiary komunizmu. Ze wstępnych oględzin wynika, że 16 z nich to mężczyźni, a dwie to kobiety. Osoby te były najprawdopodobniej ofiarami tortur i egzekucji na terenie więzienia z lat 1945-47

– mówi „Niezależnej” profesor Szwagrzyk.

– Szczątki znaleziono przed i za murem więziennym, który przetrwał do czasów dzisiejszych

-dodaje. 

Czytaj również: Premier o przywracaniu godności

Archeolodzy wrócą na teren ubeckiej katowni w Warszawie już za 10 dni – 5 października br. Również wówczas rozpoczną się prace IPN w Zakopanem.  

To niejedyny sukces, pracowników Biura Identyfikacji. Podczas trwających równolegle prac w Świecku odnaleziono szczątki dwudziestu osób – ofiar niemieckiego karnego obozu pracy Lager Schwetig, działającego w latach 1940-45.

 

» Kliknij i zobacz komentarze pod artykułem lub skomentuj na niezalezna.pl

Zostaw komentarz