Opłaty transakcyjne w sieci Ethereum ponownie przewyższyły prowizje w sieci Bitcoin

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Jak wynika z danych uzyskanych przez firmę Glassnode, dzienne opłaty za korzystanie z sieci Ethereum przewyższały opłaty w sieci Bitcoin (BTC) przez dwa kolejne dni 6 i 7 czerwca.

Według Glassnode, w dniu 6 czerwca, całkowita kwota opłat w sieci Ethereum wynosiła 498 000 dolarów. Opłaty w sieci Bitcoin w tym samym dniu wynosiły 308 000 dolarów. Następnego dnia różnica się powiększyła, a opłaty transakcyjne wyniosły w sumie 540 000 dolarów w sieci Ethereum i 258 000 dolarów w sieci Bitcoina.

Sieć Ethereum jest obecnie zapchana

To już drugi raz w tym roku, kiedy sumaryczne opłaty sieci Etereum są większe niż prowizje w sieci Bitcoin. W dniu 12 marca, nastąpił nagły wzrost opłat w sieci Ethereum, które wyniosły wtedy prawie 800 000 dolarów, znacznie przekraczając kwotę prowizji, które tego samego dnia zostały wygenerowane w sieci Bitcoin. Sieć Ethereum przeżywała wówczas duże przeciążenie, co zmusiło użytkowników do płacenia wyższych opłat za swoje transakcje. Tym razem powody są podobne.

Po pierwsze, mempool Bitcoina niedawno został oczyszczony w wyniku ostatniej korekty trudności, która miała miejsce w czwartek. Brak oczekujących transakcji znacznie obniżył opłaty transakcyjne w sieci, które spadły średnio do 1 dolara. Dla porównania, w dniu 20 maja, transakcja bitcoin mogła kosztować nawet 6,6 dolara. Było to spowodowane m.in ostatnim halvingiem, który doprowadził do obniżenia nagrody górników za wydobycie bloku o połowę.

Mempool Ethereum jest obecnie zapchany. Aktualnie w trakcie realizacji jest ponad 103 000 transakcji, co częściowo wyjaśnia ostatni wzrost opłat transakcyjnych. Co więcej, wartość transferów stablecoinów pobiła w tym roku nowe rekordy. Sugeruje to, że stablecoiny – z których większość np. Tether (USDT), Paxos (PAX) i USD Coin (USDC), działa w sieci Ethereum – w znacznym stopniu przyczyniły się do aktywności sieci.

Ethereum 2.0 rozwiąże problemy skalowalności

Celem twórców Ethereum jest rozwiązanie problemu skalowalności w nadchodzącej aktualizacji Ethereum 2.0, która jest zaplanowana na lipiec.

Mówiąc dokładniej, sieć przejdzie na algorytm Proof-of-Stake – oznacza to, że za walidację sieci zamiast górników, będą odpowiedzialni posiadacze aktywów, zwani stake-rami.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat transakcji w sieci Bitcoin koniecznie przeczytaj nasz ostatni artykuł: W jaki sposób działają transakcje w sieci Bitcoin? Bitcoin dla początkujących

Źródło:

Zostaw komentarz