Odmrażanie gospodarki. Polska otworzy granice, rząd podał szczegóły

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Kontrole na granicach będą zniesione – zapowiedział Mateusz Morawiecki. – Od 13 czerwca otwieramy granice na państwa Unii Europejskiej – powiedział szef rządu, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Natomiast loty międzynarodowe będą “odmrożone” trzy dni później.

– Wchodzimy w kontakt już dzisiaj z LOT-em, żeby LOT mógł zaplanować odpowiednio powrót do świadczenia swoich usług – wytłumaczył premier.

Oznacza to, że od soboty Polacy będą mogli pojechać do państw unijnych, jak i obywatele tychże państw przybyć nad Wisłę, bez konieczności przejścia obowiązkowej kwarantanny. Dotychczas trzeba było w izolacji spędzić co najmniej czternaście dni.

Zobacz też: Kiedy otwarcie granic? “Roztropność i rozwaga najlepszymi doradcami”

– Zniesienie ograniczeń wjazdu do Polski to krok, na który czekaliśmy. Stało się to możliwe, ponieważ Niemcy i Polacy działali odpowiedzialnie w walce z pandemią koronawirusa. Tysiące Niemców i Polaków mogą teraz odwiedzać członków swojej rodziny, przyjaciół i sąsiadów mieszkających w sąsiedztwie Odry i Nysy, a turystyka i biznes mogą znów swobodnie się rozwijać – powiedział Woidke, cytowany przez portal brandenburg.de.

Natomiast wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy w programie “Money. To się liczy” wskazał, że Polaków wpuścić chce Bułgaria. – Rozmawiałem z minister z Bułgarii, która bardzo prosi, aby Polska otworzyła swoje granice. Bułgaria otworzyła granice dla wielu krajów w ostatnich dniach i Polacy mogliby bez obowiązkowej kwarantanny tam podróżować – podkreślił Andrzej Gut-Mostowy.

Przekraczanie granicy mogło odbywać się wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Osoba, która zdecydowała się na wjechanie do Polski, musiała przejść w kraju dwutygodniową kwarantannę.

Zamknięcie granicy uderzyło w różne grupy społeczne. Najpierw na kolejki na granicach narzekali pracownicy branży transportowej (ze względu na utrzymanie ciągłości dostaw nie musieli oni przechodzić kwarantanny).

Ograniczenie możliwości przekroczenia granicy dotyczyło także ruchu lotniczego i kolejowego. Według dotychczasowych zasad obowiązywał zakaz międzynarodowych pasażerskich połączeń lotniczych i kolejowych. Do kraju wpuszczane były wyłącznie samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami.

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

1h temu

Jarosławowi niech będą dziekiUWAGA ! Jutro, w parafiach, ma być odczytany list ewangelisty Jarosława do Pisowian !

1h temu

marezpo otwarciu granic. wirus sie rozprzestrzeni bardziej

1h temu

MamaNareszcie !!!! 🙂

Rozwiń komentarze (197)

Źródło:

Zostaw komentarz