Niemcy: największa niemiecka rzeźnia może wznowić ubój

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

German army helps set up coronavirus testing center at Toennies meat factory © FOCKE STRANGMANN German army helps set up coronavirus testing center at Toennies meat factory

Władze miasta Rheda-Wiedenbrueck w niemieckiej Nadrenii Północnej-Westfalii zezwoliły w środę na wznowienie uboju w znajdujących się na jego terenie największych w Niemczech zakładach mięsnych, których właścicielem jest koncern Toennies.

Rzeźnia jest od około czterech tygodni nieczynna z powodu zarażenia znacznej części jej pracowników koronawirusem.

Nie wydano natomiast jeszcze zezwolenia na rozbiór mięsa, o czym władze mają zadecydować dopiero po zaplanowanej na czwartek kolejnej inspekcji. Jeśli decyzja będzie pozytywna, w piątek podejmie się próbny rozruch zakładów.

Według Toenniesa, w Rheda-Widenbrueck dokonywano każdego dnia uboju od 20 tys. do 25 tys. sztuk trzody chlewnej. Urzędowa maksymalna dzienna wydajność przerobowa rzeźni to 30 tys. sztuk. Jej zamknięcie spowodowało znaczne perturbacje rynkowe, gdyż hodowcy stracili możliwość bieżącej sprzedaży wystarczająco utuczonych świń i uzyskiwania miejsca dla nowych miotów prosiąt.

Koronawirusa wykryto u około 1,4 tys. spośród ponad 7 tys. pracowników zakładów w Rheda-Wiedenbrueck. Podobnie jak cała niemiecka branża mięsna, przeszły one w znacznym stopniu na system zatrudniania pracowników firm zewnętrznych, którego główną podporą są mieszkający zwykle w zatłoczonych, tanich kwaterach obywatele państw wschodniej i południowo-wschodniej części Unii Europejskiej. Połowę załogi największej niemieckiej rzeźni stanowią Rumuni, pracuje tam również 900 Polaków.

Szerzenie się koronawirusa wśród pracowników Toenniesa spowodowało czasowe wznowienie sanitarnych przedsięwzięć prewencyjnych w obejmującym Rheda-Wiedenbrueck powiecie Guetersloh i w sąsiednim powiecie Warendorf. (PAP)

dmi/ akl/

Zostaw komentarz