Niemal 400 tys. ofiar COVID-19, ponad 3 mln ozdrowieńców

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

© Getty Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 25 986, liczba zgonów z powodu COVID-19 – do 1153 *** 30 maja rozpoczął się w Polsce IV etap łagodzenia obostrzeń – od tego dnia zasłanianie twarzy i nosa nie jest już wymagane pod gołym niebem oraz w miejscach, w których można zachować 2 metry dystansu od innych osób; zniesiony zostaje limit osób, które mogą jednocześnie przebywać w sklepach i kościołach *** Od 6 czerwca w Polsce mogą być otwierane kina, teatry, siłownie i baseny *** Na całym świecie potwierdzono ponad 6,8 mln zakażeń koronawirusem *** W wyniku COVID-19 zmarło niemal 400 tys. osób.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów – wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy – 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Zostaw komentarz