Nie żyje uczestniczka Powstania Warszawskiego ”Maja”. Miała 92 lata

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

O śmierci kobiety poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego, a także jej bliscy.

”Z głębokim żalem informujemy, że zmarła Eleonora Galica-Zaremba ps. Maja, powstańcza sanitariuszka ze Zgrupowania „Kryska”. Była wielkim przyjacielem młodzieży, harcerzy, wolontariuszy. Miała 92 lata. Będzie nam jej bardzo brakowało…” – taki wpis zamieściło pod zdjęciem Muzeum.

Podczas wybuchu powstania Eleonora miała zaledwie 16 lat. Jej mama do ostatniego dnia nie miała o niczym pojęcia, a córka chodziła po kryjomy na tajne szkolenia. 1 sierpnia 1944 r. pożegnała się i udała na miejsce zbiórki przy ul. Czerniakowskiej. ”Maja” przez całe powstanie była łączniczką w zgrupowaniu ”Kryska” w batalionie ”Tum”.

Pani Eleonora kilkukrotnie opowiadała o swoich wojennych przeżyciach m.in. w talk-show ”7 metrów pod ziemią”, który prowadzi Rafał Gębura.

– Wszyscy marzyliśmy o tym, żeby powstanie się zaczęło, żeby się odbyło. […] Każdy z nas wierzył, że przeżyje. To jest normalne. Młody człowiek, który idzie walczyć, nie myśli o tym, że zginie, tylko myśli o tym, że zwycięży – mówiła “Maja” w ”7 metrów pod ziemią”.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

(AC; sp)

Zostaw komentarz