Morawiecki przedstawi plan dla Białorusi. Ujawniono szczegóły

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

W piątek premier Mateusz Morawiecki przedstawi w Sejmie projekt nakierowany na wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz pomocy ofiarom represji w tym kraju – poinformował w czwartek wieczorem portal 300polityka.pl.

Mateusz Morawiecki w Sejmie © Twitter / @PremierRP Mateusz Morawiecki w Sejmie

O planach premiera jako pierwszy poinformował serwis 300polityka.pl, a następnie pojawiła się depesza PAP, w której zamiary szefa rządu zapowiedział szef Kancelarii Premiera RP Michał Dworczyk. Jak podaje 300polityka.pl, w propozycji premiera mają znaleźć się m.in. ułatwienia we wjeździe do Polski dla osób represjonowanych na Białorusi czy wsparcie dla niezależnych mediów. Sytuacja w tym kraju ma być tematem rozmów Mateusza Morawieckiego z amerykańskim sekretarzem stanu Mike’em Pompeo.

Dzień wcześniej poinformował na , że rozmawiał z Andżeliką Borys, czyli przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi, obiecując gotowość do udzielenia pomocy humanitarnej naszym rodakom mieszkającym w kraju wschodnich sąsiadów. „Obecne niezadowolenie społeczne na Białorusi osiągnęło niespotykany poziom. Przemoc nie jest rozwiązaniem, tylko źródłem problemu”– dodał premier.

Na Białorusi od niedzieli trwają protesty przeciwko polityce Alaksandra Łukaszenki i fałszowaniu wyników wyborów. Dochodzi do starć z milicją, licznych aresztowań i pobić opozycjonistów. Protesty z ulic największych miast przeniosły się także do zakładów pracy.

Dlaczego Białoruś jest jak Liban? „Kraje skazane na rewolucje”

Zostaw komentarz