Minister kultury odwołał dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

MKiDN przekazało, że “nowego dyrektora teatru minister kultury wskaże, zgodnie z przepisami ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, po zasięgnięciu opinii związków zawodowych Narodowego Starego Teatru oraz stowarzyszeń twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności NST”.

“Powodem odwołania dotychczasowego dyrektora NST były wyniki kontroli, która objęła lata 2018–2020, a podczas której stwierdzono liczne nieprawidłowości organizacyjne oraz pogłębiający się konflikt pomiędzy dyrektorem a zespołem teatru” – napisano w komunikacie.

MKiDN podało, że “do czasu powołania nowego dyrektora, co powinno nastąpić w możliwie najbliższym terminie, pracami Narodowego Starego Teatru w Krakowie będzie kierować Rafał Kierc, kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego (jedyna zastępczyni dyrektora, w związku z usprawiedliwioną nieobecnością, nie może pełnić obowiązków dyrektora)”.

Mikos w rozmowie z RMF FM poinformował, że rozważa odwołanie się od decyzji ministra Glińskiego do sądu pracy.

Marek Mikos kierował Narodowym Starym Teatrem w Krakowie od września 2017 r. Jego wybór na to stanowisko przez ministra Glińskiego wywołał opór pracowników teatru. “Na krytyce i na podważaniu naszych umiejętności i naszych intencji Marek Mikos zbudował swój zwycięski program. Nie możemy się czuć dobrze, czytając go” – pisał Zespół Artystyczny Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie w oświadczeniu wydanym po ogłoszeniu decyzji Glińskiego w maju 2017 r.

Poprzednikiem Mikosa na stanowisku dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie był Jan Klata.

(PAP, RMF FM)

Żródło

Zostaw komentarz