Migranci zalewają Włochy. W rok przybyło ich 21 tysięcy. To wzrost o… 148 procent!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Zdjęcie ilustracyjne © Filip Blazejowski/Gazeta Polska Zdjęcie ilustracyjne

Włochy od lat mają problem z migrantami. Jednak w ciągu ostatniego roku znacząco ich przybyło. – Ponad 21 tysięcy migrantów przybyło w ciągu ostatniego roku do Włoch – poinformowało MSW w Rzymie w raporcie przedstawianym tradycyjnie 15 sierpnia. W porównaniu z okresem od 1 sierpnia 2018 do końca lipca 2019 roku zanotowano wzrost… o 148 procent. Wśród migrantów jest około 2800 nieletnich bez opieki.

W ogłoszonym sprawozdaniu zaznacza się, że w ostatnim roku większość migrantów (ponad 16 tysięcy) przypłynęło do Włoch samodzielnie, to znaczy małymi łodziami. Około 5 tysięcy zaś zabrały z dryfujących pontonów załogi statków, głównie jednostek organizacji pozarządowych patrolujących Morze Śródziemne i ratujących migrantów.

Migranci odpływają głównie z brzegów Tunezji i Libii. Tunezyjczycy stanowią ponad jedną trzecią wszystkich przybyłych. Na drugim miejscu są obywatele Bangladeszu.

Od początku sierpnia ubiegłego roku do końca lipca obecnego roku do innych krajów Unii Europejskiej wysłano z Włoch 622 osoby ubiegające się o azyl – głównie do Francji i Niemiec. Oznacza to znaczny wzrost relokacji, o 167 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Czytaj również: Kolejni uchodźcy na Lampedusie

Spadła natomiast liczba nielegalnych imigrantów odsyłanych do kraju pochodzenia, co wiąże się – jak wyjaśniło MSW – z częściowym zawieszeniem tej procedury z powodu pandemii.

Według danych ministerstwa obecnie w ośrodkach pobytu dla migrantów we Włoszech przebywa 86 tysięcy osób. To prawie o jedną piątą mniej niż przed rokiem. Status uchodźcy otrzymało 11 procent przybyszów, którzy o to wnioskowali.

» Kliknij i zobacz komentarze pod artykułem lub skomentuj na niezalezna.pl

Zostaw komentarz