Marsjański łazik gotowy do startu. Odleci lada dzień

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Łazik marsjański Perseverance jest już gotowy do startu zaplanowanego na najbliższy czwartek. – Zakończyliśmy sprawdzanie gotowości startowej i mamy zielone światło do startu – ogłosił w poniedziałek szef NASA Jim Bridenstine na konferencji prasowej.

Perseverance – czyli wytrwałość – to kolejny duży łazik marsjański amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Waży 1043 kg i ma 3 metry długości. Budowa tego bezzałogowego robotycznego pojazdu trwała około 8 lat i kosztowała 2,5 mld dolarów.

Wystartuje w czwartek

Start rakiety z łazikiem zaplanowany jest na czwartek rano czasu miejscowego z centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie. Perseverance ma wylądować na powierzchni Marsa, w kraterze Jezero, w lutym przyszłego roku i działać przynajmniej jeden rok marsjański (około 687 dni ziemskich).

ZOBACZ: NASA zaprezentowała łazik i dron, które są już gotowe do wysyłki na Marsa

Główne cele misji łazika, wyposażonego w wiele instrumentów i systemów badawczych, to eksploracja geologicznego zróżnicowania w miejscu lądowania, poszukiwanie oznak potencjalnego dawnego życia marsjańskiego, zbieranie próbek skał, które mogłyby zostać przewiezione na Ziemię przez przyszłą misję NASA.

ac/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Źródło:

Zostaw komentarz