Małgorzata Manowska zrzekła się funkcji dyrektora KSSiP

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

© Fotorzepa, Piotr Guzik Sędzia Małgorzata Manowska zrzekła się funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, którą pełniła od 2016 r.

Dr hab. Małgorzata Manowska  została dziś powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

Czytaj też: Kim jest Małgorzata Manowska – nowa I Prezes SN

Na stronie KSSiP ukazał się komunikat z informacją, że Małgorzata Manowska zrzekła się dziś funkcji Dyrektora Krajowej Szkoły i zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o jak najszybsze wszczęcie procedury odwołania na podstawie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

Do dnia odwołania Małgorzatę Manowską będzie zastępował zastępca Dyrektora ds. aplikacji sędziowskiej sędzia Adam Sęk.

Przypomnijmy, że gdy 10 października 2018 r.  Małgorzata Manowska otrzymała z rąk Prezydenta RP akt powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego, nie zrzekła się stanowiska dyrektora KSSiP. To wzbudziło krytyczne komentarze ze strony prawników, którzy uważali, że sędzia SN nie może zasiadać na stanowisku podległym ministrowi sprawiedliwości.

Małgorzata Manowska tłumaczyła wówczas, że choć KSSiP podlega ministrowi sprawiedliwości, to jest jednostką odrębną i działającą na podstawie odrębnej ustawy, a zajmowane przez nią stanowisko dyrektora Szkoły to raczej funkcja, do której pełnienia jest się wyznaczanym i nie odbywa się to na podstawie umowy o pracę. 

Zostaw komentarz