Majchrowski: wybór Karola Wojtyły na papieża na zawsze odmienił losy Krakowa

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Prezydent Krakowa zaznaczył, że Karol Wojtyła związany był z dawną stolicą przez 40 lat, od 1938 r. (kiedy przyjechał tu z Wadowic na studia polonistyczne – przyp. red.) do 1978 r., kiedy to został wybrany na papieża. Kraków był, jak mówił Majchrowski, ukochanym miastem papieża i mieszkańcy darzyli go taką samą miłością.

– Niestety w tej chwili z okazji setnej rocznicy jego urodzin nie jesteśmy w stanie obejść tych uroczystości w sposób godny, tak jakbyśmy chcieli, natomiast postanowiliśmy zrobić miasto miastem papieskim – ubraliśmy je we flagi papieskie, w kolory papieskie po to, aby chociaż w taki sposób oddać mu hołd – wymieniał prezydent miasta.

Od soboty do poniedziałku budynki Urzędu Miasta Krakowa, użyteczności publicznej i place miejskie, ale i tramwaje i autobusy przyozdobione mają być flagami papieskimi. W tych dniach podświetlone na biało-żółto będą: kładka ojca Bernatka, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka, Tauron Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach.

W sobotę wieczorem za pośrednictwem internetu archidiecezja krakowska połączy się z Bergamo, Nowym Jorkiem i Belo Horizonte. Celem tego telemostu będzie wspólna, międzynarodowa modlitwa różańcowa w intencji ustania pandemii koronawirusa. Modlitwa rozpocznie się o godz. 17 w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, gdzie Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie. Wydarzenie transmitowane będzie na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej.

W Krakowie główne obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II odbędą się w poniedziałek, w sanktuarium św. Jana Pawła II. Mszy będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, zaplanowano też m.in. koncert „Santo Subito – prorok naszych czasów”.

Uroczystości w Wadowicach odbędą się w niedzielę.

Żródło

Zostaw komentarz