Łukaszenka reaguje na zapowiedź sankcji i straszy: Kraju nikomu nie oddamy. Sytuację utrzymamy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Alaksandr Łukaszenka © By Serge Serebro, Vitebsk Popular News – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w… Alaksandr Łukaszenka

Na Białorusi nie ustają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich oraz brutalności milicji i OMONU. Strajkuje wiele zakładów przemysłowych, odbywają się liczne marsze i manifestacje. Wczorajsza telekonferencja ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zaowocowała deklaracją o sankcjach na reżim Łukaszenki. W odpowiedzi na stanowisko Wspólnoty Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że na Białorusi jest “normalny rząd”, sformowany zgodnie z konstytucją. – Kraju nikomu nie oddamy. Sytuację utrzymamy – mówił dziś Łukaszenka.

Protesty na Białorusi trwają od niedzieli, kiedy to ogłoszone zostały pierwsze wyniki exit poll wyborów prezydenckich. Oficjalne wyniki potwierdziły zwycięstwo rządzącego krajem od 1994 r. prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który miał zdobyć 80,23 proc. głosów. Jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 9,9 proc.

Czytaj również: Protesty na Białorusi nie ustają. Na ulicach Mińska tłumy. “Wypuść ich! Odejdź!” – skandują

Przedstawiciele wielu państw, w tym UE, a także administracja amerykańska zwracają uwagę, że wybory nie były przeprowadzone zgodnie z demokratycznymi standardami międzynarodowymi.

Ministrowie spraw zagranicznych UE podczas wideokonferencji dali w piątek zielone światło dla rozpoczęcia prac nad sankcjami indywidualnymi wobec Białorusi z powodu stosowania przemocy i represji.

Europejska Służba Działań Zewnętrznych ma przygotować propozycje sankcji indywidualnych. Listę będzie musiała zatwierdzić Rada Unii Europejskiej. W tym wypadku potrzebna jest jednomyślność. W najbliższych dniach mają toczyć się rozmowy na ten temat w grupach roboczych.

Czytaj również: UE nie akceptuje wyników wyborów na Białorusi. Prace nad sankcjami rozpoczęte

Alaksandr Łukaszenka postanowił dziś odpowiedzieć na zapowiedź interwencji krajów Unii Europejskiej i ewentualnych sankcji podczas narady w Centrum Zarządzania Strategicznego w ministerstwie obrony.

“Mamy normalny rząd, utworzony w zgodności z konstytucją. Nie potrzebujemy żadnych zagranicznych rządów, żadnych pośredników. Wydaje mi się, że, nie obrażając władz tych republik, chcę powiedzieć: u siebie zaprowadźcie porządek”

– oznajmił prezydent na naradzie w Centrum Zarządzania Strategicznego w ministerstwie obrony.

“Żaden rząd ani za granicą, gdziekolwiek by to nie było, nam nie jest potrzebny, i kierować krajem nie będzie on nigdy”

– dodał Łukaszenka, cytowany przez państwową agencję prasową BiełTA.

Czytaj również: Andżelika Borys o terrorze Łukaszenki: coraz więcej osób będzie uciekało z tego „tonącego statku”

“Nie gorzej ode mnie wiecie, co się dzieje w kraju. Powoli zaczynają, czy też kontynuują rozhuśtywać sytuację, nasze społeczeństwo. Dobrali się do kolektywów pracowniczych. Wiele razy o tym mówiłem. I chcę jeszcze raz powiedzieć, że nic z tego nie będzie. Kraju nikomu nie oddamy. Sytuację utrzymamy”

– powiedział Łukaszenka cytowany przez agencję BiełTA.

“Chcę po prostu, po męsku poprosić: nie róbcie tego! Nie trzeba igrać z ogniem! Nasi wojskowi mają wystarczająco zasobów, by ochronić siebie, swoje rodziny i zapewnić bezpieczeństwo w państwie”

– ostrzegł Łukaszenka.

Wypowiedział się także pod adresem tych, którzy – jak powiedział – “chcą powojować, pobić się” i wezwał ich, by “nie wystawiali dziewcząt” do pierwszego szeregu i aby “nie grozili rodzinom”. Nie wskazał, skąd napływają takie groźby i czy są one związane z opozycją, dał jedynie do zrozumienia, że chodzi mu o tzw. trolle w mediach społecznościowych.

» Kliknij i zobacz komentarze pod artykułem lub skomentuj na niezalezna.pl

Zostaw komentarz