Łazik marsjański drużyny z AGH doceniony

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Zespół AGH Space Systems fot. materiały prasowe

Zespół AGH Space Systems został laureatem nagrody Best Design Awards za najlepszy projekt robota marsjańskiego przyznanej w ramach zawodów robotycznych European Rover Challenge w Kielcach – ERC Space and Robotics Event 2020.

AGH Space Systems otrzymał nagrodę w kategorii „best design”. Laureaci pozostałych kategorii to zespoły z Niemiec. Zwycięskie zespoły, które zostały wyłonione na podstawie przesłanej przez nie dokumentacji technicznej, będą miały możliwość udziału w webinarze z ekspertami międzynarodowej grupy SENER, pracujących przy misjach NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jednym z nich jest Fernando di Campo, inżynier z 40-letnim doświadczeniem, autor i współautor kilkunastu publikacji, kierownik projektów kosmicznych, w tym przynajmniej pięciu projektów związanych z misją ExoMars.

Tegoroczna edycja zawodów ERC odbędzie się w dniach 11-13 września w formule hybrydowej z wykorzystaniem technologii umożliwiających drużynom z całego świata zdalny udział w zawodach. Do stworzenia innowacyjnej platformy, za pomocą której zespoły będą sterować robotem znajdującym się na torze marsjańskim w Kielcach, wykorzystano amerykański system zdalnego zarządzania oraz pojazdy mobilne dostarczone przez polski start-up robotyczny. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.

Do rywalizacji w finale zawodów zakwalifikowały się 33 drużyny z 14 krajów.

Źródło:

Zostaw komentarz