Lance Armstrong stosował doping od 1992 roku

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Lance Armstrong stosował doping od 1992 roku © Montigny Philippe/ABACA/EAST NEWS Lance Armstrong stosował doping od 1992 roku

Lance Armstrong, były amerykański kolarz, przyznał się do stosowania dopingu od 1992 roku, a więc na rok przed zdobyciem w Oslo tytułu mistrza świata zawodowców w wyścigu ze startu wspólnego.

– Miałem prawdopodobnie 21 lat – odpowiedział Armstrong na pytanie, kiedy po raz pierwszy sięgnął po doping. Wypowiedź pojawiła się w zwiastunie czterogodzinnego filmu dokumentalnego, który pokaże amerykańska stacja ESPN w dwóch częściach – 25 maja i 1 czerwca.

– Próbowaliśmy kortyzonu, dopingu mało efektywnego, ale EPO było na zupełnie innym poziomie. Korzyści były tak duże, że nasz sport przeszedł z miejsca od dość lekkiego dopingu, który zawsze istniał, do tego paliwa rakietowego. To była decyzja, którą musieliśmy podjąć – powiedział 48-letni Armstrong.

Lance Armstrong – kolarski oszust

Teksańczyk sięgnął więc po doping, zanim zdiagnozowano u niego w 1996 roku raka jąder. Tęczowa koszulka mistrza świata z 1993 roku była jego pierwszym wielkim sukcesem w jego karierze, ale największe odniósł już po zwalczeniu choroby.

W październiku 2012 roku Armstrong został dożywotnio zdyskwalifikowany przez Międzynarodową Unię Kolarską, głównie na podstawie zeznań jego byłych kolegów z grup zawodowych. Anulowano wszystkie jego wyniki, począwszy od 1 sierpnia 1998 roku, w tym siedem triumfów w Tour de France (1999-2005). Stracił również brązowy medal olimpijski z Sydney z 2000 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET – SPORT na Facebooku

W wywiadzie udzielonym w styczniu 2013 roku dziennikarce Oprah Winfrey były kolarz przyznał się, że przyjmował erytropoetynę (EPO) przed każdym z siedmiu zwycięskich startów w “Wielkiej Pętli”.

RadioZET.pl/PAP

Zostaw komentarz