Lampa stojąca czy wisząca – którą wybrać?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Lampy są nieodłącznym elementem użytkowym i dekoracyjnym każdego domu i mieszkania i raczej nie są często wymieniane, dlatego poświęć trochę czasu, zanim zdecydujesz się na kupno tej idealnej. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, by nie wydać pieniędzy w błoto.

Zacznij od planu!

Najważniejsze jest ustalenie, do jakiego pomieszczenia będzie wybierane oświetlenie. Inne lampy będą odpowiednie do kuchni w miejsce nad stołem, a jeszcze inne do sypialni. Pierwszym kryterium, na które powinniśmy zwrócić uwagę jest decyzja o tym, czy w pomieszczeniu ma znajdować się jedno, czy różne źródła światła. Należy wspomnieć, że każde pomieszczenie pełni odmienną funkcję i jest przeznaczone do różnych czynności – oświetlenie więc powinno być do nich dopasowane. Zacznij więc od solidnego przemyślenia i przedyskutowania z bliskimi ich potrzeb i oczekiwań. Zwróć uwagę, w których miejscach pomieszczenia są najciemniejsze, w których wygodnie czyta Ci się książkę. Dzięki solidnemu i skrupulatnemu podejściu do tematu, unikniesz niepotrzebnych i nieprzemyślanych zakupów.

Lampy a pomieszczenia

Dla salonów dobrym rozwiązaniem będzie na przykład komplet: lampa wisząca i lampa stojąca. Wybierając lampę wiszącą do biura, warto z kolei pamiętać, iż powinna dawać jasne i mocne światło – dzięki temu oczy mniej się męczą. Wybierając źródło światła do sypialni, fajnie jakby miało możliwość regulacji natężenia światła. Dzięki temu we wnętrzu będzie można stworzyć nastrój, w którym przyjemnie będzie się zrelaksować oraz odpocząć. Jeżeli wybierzemy lampę wiszącą do małego pokoju, to warto przemyśleć kwestię dodatkowego oświetlenia, dzięki któremu wprowadzimy do pomieszczenia nie tylko więcej jasności, ale w razie konieczności oświetlimy wnętrze mniejszymi punktami świetlnymi. W jadalni lub kuchni warto umieścić lampy wiszące nad stołem, ale pamiętaj o dobraniu żarówek o odpowiedniej mocy, ponieważ zbyt mocna może razić w oczy. 

Lampy stojące

Większość lamp stojących ma opcję regulowania, dzięki czemu są niezwykle funkcjonalne. Jeśli w dodatku wybierzesz aluminiową konstrukcję, lampa będzie również mobilna i łatwa do dostosowania przy przemeblowaniach – idealne rozwiązanie dla osób lubiących zmiany. Zwróć uwagę również na regulację samego światła – niektóre lampy mają możliwość mniej lub bardziej rozpraszać światło, w zależności od ustawienia. Dzięki temu możesz uzyskać światło do wieczornego czytania książki, jak i klimatyczne, relaksujące światło na chwilę dla siebie. 

Lampy wiszące

Zdecydowanie największą zaletą lamp wiszących jest nie zagracanie powierzchni użytkowej. Jeśli dysponujesz niedużym mieszkaniem i zależy Ci na wykorzystaniu każdego metra, nawet na pustą przestrzeń – by stworzyć wrażenie większej przestrzeni – zdecyduj się na ten rodzaj lamp. Na rynku znajdziesz modele regulowane – zarówno co do ostrości światła jak i ułożenia. Dzięki temu wszystkie żarówki mogą być zwrócone w jednym kierunku. Jeśli nie chcesz zbyt dużo wydawać na nowe oświetlenie w mieszkaniu, sprawdź wyprzedaż lamp. Być może uda Ci się zaoszczędzić przy ich wymianie lub postawić na ciekawsze modele w niższej cenie.

 

Zostaw komentarz