ŁĄCZENIE PODŁÓG O RÓŻNEJ GRUBOŚCI. METODY WYKONANIA.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Podłoga powinna być gładka, nawet jeśli jest wykonywana z różnych materiałów. Bezpieczna komunikacja to podstawa. Poza tym, widoczne miejsca łączenia posadzek nie wyglądają dobrze.

Zastosowanie różnych materiałów umożliwia wydzielenie stref i uporządkowanie wnętrza, np. kuchni otwartej na salon, pokoju dziennego pełniącego jednocześnie rolę przedpokoju. Umiejętnie połączone posadzki prezentują się bardzo efektownie, niemniej nieumiejętne dobranie dwóch, zupełnie różniących się od siebie materiałów, albo błędy podczas łączenia mogą zepsuć estetyczny efekt.

Czego nie łączyć?

Materiały o wyraźnym rysunku nie powinny być ze sobą łączone. Można natomiast łączyć materiały o gładkiej teksturze i wyraźnym rysunku oraz dwa materiały o gładkiej powierzchni. Drugą kwestią jest odpowiedni dobór materiałów pod względem kolorystycznym. Można zestawiać materiały o jednolitym kolorze, na zasadzie kontrastu, albo podobieństwa barw.

Zróżnicowanie grubości materiału

Wybrane materiały służące do wykonania posadzki mogą się od siebie różnić pod względem grubości. Wtedy powstaje problem, jak za ich pomocą wykonać posadzkę o idealnie równej powierzchni. Można tego uniknąć wybierając materiały już na etapie robienia wylewki. Jeśli podkład już został wykonany konieczne jest skorygowanie jego wysokości stosując masę samopoziomującą betonową wylewkę, albo suchy jastrych. Inną metodą niwelowania nierówności jest zastosowanie podkładu z gąbki lub wykładziny dywanowej. Podkład do podłóg pływających ( gąbka) nie może przekraczać grubości 1 cm. Podłoga ugina się w miejscach, gdzie występują duże i stałe obciążenie. Zastosowanie grubszego podkładu doprowadziło by do odkształcenia się go z upływem czasu.

Drewno i kamień

Drewniana podłoga może być wykonywana dopiero wtedy, gdy stan techniczny i wilgotność podłoża na to pozwalają. Drewno jest mało odporne na wilgoć, dlatego należy położyć je dopiero po położeniu kamienia. Łatwiej dopasować drewno w pola pozostawione w kamieniu. Kontakt z zaprawą do mocowania kamiennych płytek mógłby doprowadzić do zniszczenia drewnianej struktury. Z kolei kamień może zostać uszkodzony substancjami chemicznymi stosowanymi do zabezpieczenia drewna (np. lakier, olej, wosk). Dlatego też poleca się stosowanie gotowych, zabezpieczonych desek lakierowanych, woskowanych bądź olejowanych.

Drewno i kamień a wykładzina dywanowa

Zestawiając wykładzinę dywanową z drewnem lub kamieniem należy położyć wykładzinę z dłuższym włosem, który przewyższa poziom drugiej podłogi. W przejściach i miejscach łączeń wykładzina w krótkim czasie się ugniecie, a poziomy podłóg zostaną wizualnie zrównane. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie grubszego podkładu. Zestawiając wykładzinę z drewnem czy kamieniem trzeba tak dobrać materiały, aby pasowały do siebie nie tylko wizualnie, ale także pod względem trwałości.

Wykonanie dylatacji

W miejscu łączenia różnych materiałów konieczne jest wykonanie odpowiedniej dylatacji. Każdy z nich inaczej reaguje na zmiany temperatury i wilgotności otoczenia. Dylatacje znajdujące się na połączeniach powinny pokrywać się z dylatacjami pośrednimi znajdującymi się w podłogowym podkładzie. Betonowy podkład powinien być pocięty na mniejsze fragmenty. W ten sposób nie dojdzie do popękania jego powierzchni. Dylatacje powinny być przeniesione na warstwę podłogi. Duże powierzchnie powinny być dylatowane co 6 metrów. W przypadku ogrzewania podłogowego należy wykonywać dylatacje co 3 metry. Trzecim rodzajem dylatacji, poza pośrednimi i na styku materiałów, są obwodowe dylatacje biegnące pod ścianami wzdłuż obwodu podłogi. Po zakończeniu prac należy przykryć je cokołową listwą. Szerokość dylatacji powinna być dobrana odpowiednio do rodzaju materiału służącego do wykończenia posadzki.

Dylatacje można wypełnić podłogowymi listwami, korkiem lub elastycznymi spoinami. Listwy podłogowe znajdują zastosowanie głównie w przypadku podłogi niezwiązanej trwale z podkładem (np. panele laminowane, deski). Jedna krawędź listwy jest przytwierdzona do podłoża. Listwy umożliwiają też ukrycie niewielkiej różnicy wysokości posadzek. Korek znajduje zastosowanie głównie w przypadku układania drewnianej podłogi, która zostanie następnie poddana szlifowaniu. Pasy korka są wklejane w czasie wykonywania podłogi z drewna. Pasy powinny mieć grubość taką, jak podłoga. Korek jest lakierowany lub olejowany, razem z drewnianą powierzchnią desek. Materiał charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi, dlatego może on być stosowany przy łączeniu drewna z posadzką z ogrzewaniem pokrytą kamiennymi lub ceramicznymi płytkami. Najprostszym sposobem na wypełnienie dylatacji jest zastosowanie elastycznych spoin, np.:
– silikonów
– korka w półpłynnej postaci
– elastomerów
Elastyczne spoiny umożliwiają wykonanie szczelin o szerokości wynoszącej zaledwie kilka milimetrów. Przed wypełnieniem przestrzeni należy oczyścić ją z pyłu i odtłuścić.

Zostaw komentarz