Kwaśniewski krytycznie o protestach LGBT. “Radykalizacja nie jest dobra”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Kwaśniewski krytycznie o protestach LGBT. "Radykalizacja nie jest dobra" © Piotr Molecki/East News Kwaśniewski krytycznie o protestach LGBT. “Radykalizacja nie jest dobra”

Źle oceniam piątkowe protesty środowisk LGBT w stolicy – powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z “Wprost”. Dopytywany, czy poszedłby na protest w sprawie “Margot”, zaprzeczył. – Nie poszedłbym. Uważam, że nie muszę być obecny fizycznie w czasie tego protestu – oświadczył.

Aleksander Kwaśniewski – prezydent Polski w latach 1995-2005 – był pytany o opinię dotyczącą protestów środowisk LGBT+ ws. aktywistki “Margot” oraz o to czy jego zdaniem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powinien był w nich aktywnie uczestniczyć.

Źle oceniam te protesty. Radykalizacja jest niedobra i tyle. W moim przekonaniu środowiska LGBT mają święte prawo walczyć o swoje prawa, podmiotowość, tolerowanie i szacunek dla nich. Natomiast niektóre ze środków, które są przez te środowiska podejmowane dają argument, żeby z drugiej strony była taka agresja i nietolerancja z jaką mamy do czynienia

– powiedział w rozmowie z tygodnikiem “Wprost”. Jak dodał, “nie usprawiedliwia ani tej agresji, ani nietolerancji czy homofobii, która tam miała miejsce”. Jak podkreślił, “radykalizmy mają to do siebie, że się wzajemnie karmią”.

Zobacz także

Sąd unieważnił uchwałę anty-LGBT w jednej z gmin. “Ma charakter dyskryminujący”

Według b. prezydenta, reakcje policji podczas protestu w Warszawie “były oczywiście przesadzone, a reakcje PiS-u jak zwykle pełne hipokryzji, bo z jednej strony tęczowa flaga na krzyżu w Warszawie im przeszkadza, natomiast baner Andrzeja Dudy na krzyżu na Giewoncie jest jak najbardziej mile widziany”. 

(…) nie uważam, że Rafał Trzaskowski miał obowiązek tam być. Wszyscy znają jego poglądy, mało tego, przecież zostało mu dokładnie wyciągnięte w czasie kampanii, że podpisywał kartę LGBT. Został uznany niemalże za jednego z promotorów LGBT w Polsce. Jego postawa jest jasna i czytelna. Myślę, że z punktu widzenia taktyki politycznej należy go chronić w tej chwili przed wpychaniem w te najbardziej radykalne demonstracje, ponieważ w ten sposób on swojej bazy wyborczej nie poszerzy

– mówił Kwaśniewski. Dopytywany, czy on sam poszedłby na protest w sprawie “Margot”, zaprzeczył. – Nie poszedłbym. Dlatego, że uważam, że nie muszę być obecny fizycznie w czasie tego protestu – oświadczył.

Protesty w obronie “Margot” i środowisk LGBT+

W piątek przed siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii na ul. Solec rozpoczął się protest, gdzie oczekiwano zatrzymania aktywistki LGBT+ “Margot”. Doszło do tego na Krakowskim Przedmieściu, co policjanci tłumaczyli później względami bezpieczeństwa. Gdy “Margot” wprowadzono do radiowozu, uczestnicy zgromadzenia wkroczyli na pojazd. Policja użyła siły i brutalnie spacyfikowała protest, zatrzymując łącznie 48 osób – w tym także przypadkowe, nieuczestniczące w demonstracji. W sprawie zatrzymanych interweniowali na komisariatach policji posłowie KO oraz Lewicy.

Zobacz także

Brudziński grozi aktywistom… putinowską Rosją. „Módlcie się, żeby…”

Decyzja sądu o tymczasowym, dwumiesięcznym areszcie dla  “Margot” zapadła w piątek w związku z zarzutami o czyn chuligański, polegający na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro-life oraz niszczeniu mienia należącego do fundacji. Chodzi o zdarzenia z 27 czerwca tego roku. Taki czyn zagrożony jest karą do pięciu lat pozbawienia wolności.

Zobacz także

Wiadomo, gdzie przebywa Margot. Odwiedziła ją współpracowniczka Bodnara

Do policyjnych zatrzymań uczestników protestu w obronie aktywistki LGBT+ w Warszawie odniósł się prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem “władza cynicznie dąży do zaognienia sytuacji w Polsce i próbuje nas dzielić i napuszczać na siebie”. “To, co dzieje się dziś na ulicach mojego miasta przypomina metody znane z poprzedniej epoki” – ocenił Trzaskowski na Twitterze. Dzień po protestach, w sobotę w Warszawie odbyła się manifestacja poparcia dla społeczności LGBT. Uczestnicy trzymali tekturowe podobizny Trzaskowskiego, apelując o wsparcie dla środowisk LGBT+.

RadioZET.pl/PAP

Zostaw komentarz