Który sprzęt w siłowni zmniejszy ryzyko zawału serca? [Badania]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Badania wskazują, że za jedną trzecią zgonów na całym świecie odpowiadają choroby serca. Zdrowe serce pompuje krew bardziej efektywnie, a to przekłada się na mniejsze ryzyko cukrzycy, poprawę nastroju i ogólnie większy poziom energii życiowej. W magazynie „Neurology” czytamy, że im lepsza kondycja serca w starszym wieku, tym bystrzejszy umysł zachowamy. Zasadniczo, jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad, będziemy żyć dłużej i lepiej, nawet jeśli koncepcja ograniczania niektórych naszych zachcianek nie przyspiesza teraz tętna.

ZOBACZ: 5 zaskakujących korzyści treningu

REKLAMA

Na szczęście nowe badania pokazują, że jedno z naszych najbardziej egoistycznych hobby może być świetnym sposobem na silne serce. Tak, mowa o bicepsach. Często słyszymy, że budowanie tzw. mięśni lustrzanych jest zajęciem jałowym i motywowanym czystą próżnością. Nawet niektóre starsze badania medyczne wiązały dużą masę mięśniową z wyższym ryzykiem problemów kardiologicznych. Ale to już nieaktualne.

Badanie opublikowane w „Journal of Epidemiology & Community Health” pod koniec 2019 r. pokazuje, że utrzymanie masy mięśniowej sprzyja zdrowemu układowi sercowo-naczyniowemu w starszym wieku (czyli 45+), co z kolei może zmniejszyć prawdopodobieństwo zawału serca i udaru mózgu.

PRZECZYTAJ: Zalety i wady treningu HIIT

W trakcie 10-letniego badania naukowcy obserwowali grupę ponad 1000 osób w wieku powyżej 45 lat i stwierdzili, że mężczyźni byli czterokrotnie bardziej narażeni na rozwój chorób sercowo-naczyniowych niż kobiety. Ale nie ci, którzy odwiedzali siłownię. Mężczyźni o największej masie mięśniowej mieli o 81% mniejsze ryzyko zawału i udaru mózgu w porównaniu do tych najbardziej zagrożonych. Zastanówmy się więc, który sport zasługuje na miano kardio.

żródło:

Zostaw komentarz