Kryptowaluty w branży nieruchomości

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Wraz z ustąpieniem boomu na (ICO) i pojawieniem się trendu na kryptowaluty w 2018 roku wielu analityków przewidywało, że tokeny bezpieczeństwa mogą napędzać koniukture rynkową w branży nieruchomości. Jednak wraz z halvingiem BitcoinówEthereum 2.0, oraz pojawieniem się w ostatnim czasie DeFi atrakcyjnych dla rynków kryptowalutowychtokenizacja nieruchomości nie jest już tak popularna, a niektórzy wątpią w jej opłacalność.

„To bardzo powolny proces, jeśli chodzi o nieruchomości, mimo że od kilku lat jest to postrzegane jako nowy bodziec w tej branży.”

– powiedział Matthew McAuley, dyrektor ds. globalnych badań w firmie JLL świadczącej usługi w zakresie nieruchomości.

Tokenizacja rynku nieruchomości w latach 2017/2019

Pierwsza sprzedaż nieruchomości rozliczona za pomocą kryptokurwaluty miała miejsce w 2017 roku, kiedy to mieszkanie za 60.000 dolarów w stolicy Ukrainy, Kijowie, zostało zakupione przez założyciela TechCrunch Michaela Arringtona za pomocą Ether poprzez platformę Propy.

Następnie projektanci oraz wykonawcy luksusowego mieszkania na Manhattanie, którego wartość szacowana jest na 30 milionów dolarów, wystawili ofertę sprzedaży za pośrednictwem firmy Fluidity and Propellr. Jednak w 2019 roku ta oferta została wycowfana a Propellr tłumaczyło tą dezyzję małym zainteresowaniem wśród klientów. Brak rynków wtórnych obrotu tokenami zabezpieczającymi również stanowił przeszkodę dla rozwoju tego sektora.

Mathew McAuley stwierdził, że blockchain nie jest jeszcze w stanie mieć bezpośredniego wpływu na branżę nieruchomości. Uważa on, że potrzebne są większe zasoby obliczeniowe oraz szybciej postępująca legislacja, aby sektor odzyskał dynamikę.

Powoli do przodu

Pomimo iż tokenizacja nieruchomości mogła nie nadążyć za ówczesnym boomem w pewnym momencie nastąpił przełom.  Firma Overstock tZERO odnotowała miesięczny obrót ponad 2 milionów dolarów w tokenach przed wprowadzeniem wsparcia dla Aspen Coin, który niedawno zmienił markę na ASPEN.

Kolejny sukces odniosła firma RealT, platforma tokenizacji aktywów sprzedała 16 ofert na tokeny stanowiące własność w Michigan. Ponadto prowadzi ona obecnie aktywną sprzedaż nieruchomości w wielu innych miejscach.

W kwietniu Black Manta Capital z siedzibą w Niemczech wprowadziła tokeny zabezpieczające o wartości 12 mln USD, oferując emisję ułamkowych udziałów Mieszkania w powierzchni 2.000 metrów kwadratowych zlokalizowanego w Berlinie. W ciągu ostatnich miesięcy rząd Dubaju poczynił również znaczące postępy w budowie Dubajskiego Departamentu Nieruchomości Blockchain (DLDRE).

Źródło:

Zostaw komentarz