Kreml już zaczyna awanturę. Bo usłyszeli o przeniesieniu wojsk USA z Niemiec do Polski

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

zdjęcie ilustracyjne © kremlin.ru zdjęcie ilustracyjne

Tydzień zajęło Rosji by oficjalnie się ustosunkować ws. możliwego wycofania sił USA z Niemiec i przeniesienia części z nich do Polski. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała dziś, że „budzi to niepokój”. Jako tradycyjny argument przeciwko temu powtórzono to, że obecność wojskowa USA u granic Rosji rzekomo „nasili napięcia”. Rosyjska urzędniczka dała do zrozumienia, że Kreml liczy, że ta zapowiedź zmian pozostanie tylko w sferze słownych deklaracji.

– Jeśli chodzi o tę inicjatywę Białego Domu, to wywołuje ona zaniepokojenie, również dlatego, że od razu pojawiły się zaproszenia dla rozlokowanych na razie w RFN żołnierzy amerykańskich, by przenieśli się do sąsiedniej Polski – powiedziała Zacharowa na cotygodniowym briefingu w MSZ Rosji. Dodała następnie, że „rekonfiguracja obecności wojskowej USA w Europie w kierunku granic rosyjskich zwiększy napięcia – już i tak wysokie – w sferze bezpieczeństwa na kontynencie”.

Taka sytuacja – kontynuowała rzeczniczka – utrudni także „perspektywę budowania konstruktywnego dialogu pomiędzy Rosją i NATO w sferze wojskowo-politycznej”.

– Jest jasne, że w Warszawie wielu chciałoby przekreślić zobowiązania, które zostały utrwalone w Akcie Stanowiącym Rosja-NATO, ale dla nas taka polityka jest nie do przyjęcia

– ostrzegła przedstawicielka MSZ Rosji.

Wyraziła przy tym ocenę, że „ogłaszane przez administrację USA zamiary dotyczące wycofania swoich wojsk i kontyngentów z obcych państw najczęściej pozostają jednak deklaracjami”, za którymi „nie idą kroki praktyczne”.

W zeszłym tygodniu dziennik „Wall Street Journal” poinformował, że prezydent USA Donald Trump polecił zmniejszyć liczbę stacjonujących w Niemczech amerykańskich żołnierzy o 9,5 tys., do 25 tys. Następnie Reuters podał, że część z wycofywanych z Niemiec żołnierzy zostanie skierowana do Polski i do innych krajów sojuszniczych USA. Agencja przekazała też, że część amerykańskich wojskowych ma wrócić z Niemiec do USA. Biały Dom i Pentagon nie potwierdziły dotąd tych doniesień, ani im nie zaprzeczyły.

Czytaj również: Trump polecił WYCOFAĆ z Niemiec 9,5 tysięcy żołnierzy USA. Część z nich ma trafić do Polski!

Polski premier Mateusz Morawiecki wyraził w sobotę nadzieję, że część wycofywanych z Niemiec żołnierzy zostanie przeniesionych do Polski. Prezydent Andrzej Duda powiedział we wtorek, że armia amerykańska jest w Polsce mile widziana i że jest ona bardzo silnym gwarantem bezpieczeństwa.

Czytaj również: Der Spiegel: Niemcy zostały zaskoczone. Nikt nie spodziewał się tak drastycznej decyzji

» Kliknij i zobacz komentarze pod artykułem lub skomentuj na niezalezna.pl

Zostaw komentarz