Kraków Bronowice gotowy. Od niedzieli zatrzymają się tam pociągi [ZDJĘCIA]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

To będzie jeden z ważniejszych punktów na kolejowej mapie Krakowa. Nowy przystanek Kraków Bronowice jest gotowy i od niedzieli zacznie służyć pasażerom.

Przystanek zostanie uruchomiony 14 czerwca, wraz z korektą rozkładu jazdy w całym kraju. Będzie można stamtąd pojechać w kierunku Katowic, Rzeszowa, Krzeszowic, Oświęcimia, Trzebini, Wieliczki, Wodzisławia Śląskiego, oraz Krakowa Głównego i Kraków Airport. Na przystanku będzie się zatrzymywało docelowo nawet ponad 130 składów.

Kolej otworzy też możliwość podróżowania z okolic ul. Armii Krajowej na krótkich odcinkach, oferując czasy przejazdu niedostępne dla samochodów czy komunikacji miejskiej. Dojazd do Krakowa Głównego zajmie 8 minut, a na lotnisko 10 minut.

Trzy wejścia

Nowy przystanek Kraków Bronowice znajduje się przy ul. Armii Krajowej, w rejonie gdzie krzyżują się linie kolejowe w kierunku Kraków Airport i Katowic. Na zlecenie PLK wybudowane zostały cztery perony, zlokalizowane na dwóch różnych wysokościach i połączone przejściem podziemnym, w którym przewidziano lokale usługowe.

Na perony będzie można się dostać trzema wejściami – od strony ul. Armii Krajowej, Bronowickiej i Radzikowskiego. W tym trzecim przypadku kolejarze zbudowali wzdłuż torów odcinek oświetlonego ciągu pieszo-rowerowego, co ułatwi dostęp do przystanku mieszkańcom Azorów.

Zmodernizowane przystanki i wiadukty

Budowa przystanku to część większej inwestycji – modernizacji krakowskiego odcinka linii E30 w kierunku Katowic. Przystanek Kraków Mydlniki Wapiennik i stacja Kraków Mydlniki zostały przebudowane i już w pełni służą podróżnym. Kierowcy korzystają z przejazdów pod przebudowanymi wiaduktami kolejowymi nad ul. Zielony Most, Godlewskiego i Łupaszki, a dużą zmianą w układzie drogowym była budowa bezkolizyjnego przejazdu na ul. Rydla.

Inwestycja kosztowała ponad 250 mln zł.

Źródło:

Zostaw komentarz