Kotły pelletowe – wykorzystywane paliwo

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

opis zdjęcia: Pellet, drewno opałowe © pixabay.com opis zdjęcia: Pellet, drewno opałowe

Pellet to odnawialne źródło energii, które jest produkowane z odpadów drzewnych. Jego spalanie charakteryzuje się niewielkim oddziaływaniem na środowisko naturalne dzięki niewielkiej emisji substancji smolistych, a wydzielający się dwutlenek węgla nie wpływa na globalny bilans dwutlenku węgla. Jednym z najpopularniejszych rodzajów paliwa używanego w kotłach pelletowych jest pellet dębowy i sosnowy.

Pellet – charakterystyka

Pellet jest paliwem stałym występującym w formie niewielkiej średnicy wałków (najczęściej 6 lub 8 mm, maksymalnie 25 mm), które produkuje się z odpadów drzewnych, takich jak wióra i zrębki. Jest klasyfikowany jako biomasa, co sprawia, iż należy do źródeł odnawialnych. W procesie produkcji pelletu pod wpływem wysokiego ciśnienia materiał drzewny ulega zmiażdżeniu oraz sprasowaniu, po czym zostaje przepuszczony przez odpowiedniej wielkości sita. Paliwo to składa się między innymi z węgla, tlenu, wody, azotu, związków siarki, chloru i azotu. Do produkcji pelletu nie stosuje się dodatków chemicznych. Z racji dużej gęstości nie wymaga on dużej przestrzeni do składowania. Łatwość składowania pelletu wynika również z faktu, że jest konfekcjonowany. Jego kaloryczność wynosi od 15 do 19 MJ/kg. W wyniku spalania jednej tony pelletu powstaje kilka kilogramów popiołu, który może być wykorzystany w ogrodzie jak wartościowy nawóz. Kotły pelletowe charakteryzują się dużym stopniem automatyzacji oraz wysoką sprawnością. Dzięki małym gabarytom pellet jest łatwy w dozowaniu dzięki automatycznym podajnikom ślimakowym. W sprzedaży dostępne są trzy klasy pelletu:

  • ekopellet klasy I,
  • ekopellet klasy II,
  • ekopellet klasy B.

Zasadnicza różnica pomiędzy poszczególnymi klasami wyraża się w wielkości, wartości opałowej oraz cenie.

Czym charakteryzuje się pellet dobrej jakości?

Pellet dobrej jakości powinien wydzielać woń palonego drewna. Powinien mieć gładką, jednolitą kolorystycznie powierzchnię, której odcień wyraźnie wskazuje na rodzaj drewna użytego do jego produkcji. Należy jednak pamiętać, że na odcień pelletu wpływa również to, czy drewno zostało oczyszczone z kory, czy nie. Gęstość pelletu powinna wynosić od 0,6 do 0,7 kg/litr. Zawartość wody nie powinna być większa niż 12%. Spalany pellet dobrej jakości pozostawia niewielką ilość popiołu.

 

Microsoft może otrzymać prowizje, jeśli zakupisz produkty korzystając z odsyłaczy zawartych w tym materiale.

Zostaw komentarz