Kosmetyki organiczne – hit czy kit ?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Organiczne kosmetyki są jednym z najgorętszych trendów ostatnich kilku lat. Na ten „organiczny trend” składa się kilka czynników świadczących o wyższości kosmetyków organicznych nad tymi tradycyjnymi. Co to za czynniki i co właściwie kwalifikuje produkt jako organiczny?

Wielkim atutem organicznych produktów kosmetycznych jest fakt, iż są one nie tylko całkowicie naturalne ale ponadto nie są testowane na zwierzętach – w przeciwieństwie do znaczącej większości tradycyjnych środków kosmetycznych. Kosmetyki naturalne są również bezpieczne dla wrażliwej skóry. Nie powodują podrażnień, alergii i wysypki przez kontakt skóry z toksycznymi substancjami obecnymi w tradycyjnych kosmetykach.

Co kwalifikuje się jako produkt organiczny? Mimo, iż wiele produktów może być oznaczone jako ekologiczne lub naturalne, może to tylko oznaczać, że istnieje jeden lub dwa składniki w nich zawarte które nie pochodzą z syntetycznych źródeł. W rzeczywistości znaczek „produkt ekologiczny”, czy „eko” może być zwyczajnym naciąganiem. Dlatego przy wyborze kosmetyku naturalnego należy zapoznać się z jego składem mając na uwadze czarną listę składników, które nie powinny się tam znaleźć.

Inną niezwykle ważną rzeczą jest wybór produktów oznaczonych certyfikatem jakości potwierdzającym rzeczywiście ekologiczne pochodzenie składników w nich zawartych. Prawdziwie ekologiczny, organiczny produkt powinien być stworzony z pozyskania takich surowców jak: rośliny, olejki eteryczne, sole mineralne, lub wyciągi z roślin. Często w składzie kosmetyków naturalnych znajdziemy takie składniki organiczne jak: aloes, Aloe Vera, olej arganowy, wosk pszczeli, nagietek, olej rycynowy, masło kakaowe, olej kokosowy, miód, olej jojoba, algi, oliwę z oliwek, różę, olej z rokitnika, masło shea, olej sojowy, olej słonecznikowy, witamina E.

Zastosowanie tworzyw sztucznych, materiałów genetycznie zmodyfikowanych, oraz narażenie na promieniowanie jest „zabronione” i nie powinno być obecne przy produkcji kosmetyków ekologicznych.

Zostaw komentarz