Koronawirus pojawił się znacznie wcześniej? Zaskakujące ustalenia naukowców

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Koronawirus mógł rozprzestrzeniać się w ChRL już w sierpniu 2019 roku – wynika z badań amerykańskiej Harvard Medical School, na podstawie zdjęć satelitarnych szpitalnych wyjazdów i danych wyszukiwarek z Wuhanu w środkowych Chinach.

W badaniach wykorzystano zdjęcia wysokiej rozdzielczości miejsc parkingowych przy szpitalach w Wuhanie oraz dane dotyczące zapytań w sieci o objawy takie, jak “kaszel” i “biegunka”.

“Dane dotyczące zwiększonego ruchu szpitalnego i wyszukiwania objawów (koronawirusa w internecie) w mieście Wuhan poprzedzały udokumentowany początek pandemii SARS-CoV-2 w grudniu 2019 roku” – głosi analiza badań.

“Chociaż nie możemy potwierdzić, czy zwiększony wolumen (wyjazdów szpitalnych i wyszukiwania) był bezpośrednio związany z nowym wirusem, nasze dowody potwierdzają inne niedawne prace pokazujące, że pojawienie się (koronawirusa) miało miejsce przed zidentyfikowaniem go na targu owoców morza Huanan” w Wuhanie – napisano. “Wyniki te potwierdzają również hipotezę, że wirus pojawił się naturalnie w południowych Chinach i potencjalnie już krążył w tym czasie w Wuhanie” – twierdzą naukowcy.

W sierpniu 2019 roku odnotowano gwałtowny wzrost liczby zajętych miejsc parkingowych w szpitalach. “W sierpniu odnotowujemy wyjątkowy wzrost liczby wyszukań (w sieci) dla ‘biegunki’, czego nie zaobserwowano w poprzednich sezonach grypy; to samo zaobserwowano w przypadku danych dotyczących ‘kaszlu'” – wynika z badania Harvard Medical School.

Kwestia odpowiedzialności za pandemię koronawirusa stała się najnowszym punktem spornym w pogarszających się relacjach pomiędzy Chinami a USA. Administracja prezydenta Donalda Trumpa zarzuca władzom w Pekinie, że ukrywały przed światem informacje o koronawirusie i przyczyniły się do rozwoju pandemii.

Władze ChRL odrzucają te oskarżenia i twierdzą, że od początku kryzysu działały “przejrzyście i otwarcie”, bezzwłocznie informując świat o koronawirusie. Chińscy urzędnicy oceniają również, że władze amerykańskie starają się odsunąć od siebie odpowiedzialność za niepowodzenia w zwalczaniu pandemii w USA, gdzie zmarło już ponad 110 tys. zakażonych osób. Według oficjalnych danych w ChRL stwierdzono 4634 zgony.

Zostaw komentarz