Koniec szpitali jednoimiennych w Polsce. Szumowski: Wrócą do normalnej pracy

Podziel się

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

fot. zdjęcie ilustracyjne © PAP / Leszek Szymański fot. zdjęcie ilustracyjne

Podjęliśmy decyzję, że będziemy przywracać normalną pracę szpitali jednoimiennych – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Jeśli patrzymy na ilości wolnych łóżek w szpitalach jednoimiennych, mamy zajętych 2 200 łóżek i 80 respiratorów. To pokazuje, że coraz mniejsza jest ta groźba przepełnienia szpitali – mówił szef resortu zdrowia.

– W związku z tym podjęliśmy decyzję, że będziemy sukcesywnie przywracać funkcję normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych. Zaczniemy tam, gdzie jest najmniej zakażań – poinformował.

– Na przykład w lubelskim w szpitalu jednoimiennym na 300 łóżek jest 17 pacjentów, w lubuskim na 200 łóżek jest 3 pacjentów, w warmińsko-mazurskim na 170 łóżek jest 17 pacjentów. To pokazuje że można myśleć o tym, że te szpitale mogą już normalnie funkcjonować – ocenił.

Jak zaznaczył minister zdrowia nie oznacza to, że zlikwidowana zostanie sieć tych szpitali. Mechanizm będzie wykorzystywany w przypadku, kiedy doszłoby do kolejnej fali zachorowań.

– To nie oznacza, że my likwidujemy tę sieć. Mówi się o drugiej fali na jesieni. Ta sieć pozostaje, gdy przyjdzie sytuacja, że będziemy potrzebowali tych szpitali, zawsze możemy je uruchomić – zapowiedział.

Zobacz więcej

Sport

Media: Pierwszy transfer PSG w lecie! Zastąpi odchodzącego piłkarza

Mistrz Francji od wielu tygodni intensywnie przeczesuje rynek transferowy w poszukiwaniu wzmocnień przed nowym sezonem. Rozgrywki Ligue 1 zostały przerwane i oficjalnie zakończone po rozegraniu 28. kolejek ze względu na pandemię koronawirusa. Zobacz wideo Bundesliga.

Newsy

Jarosław Kaczyński o wyborach prezydenckich: “Ostatni termin…”

© screen z transmisji Jarosław Kaczyński Prezes PiS Jarosław Kaczyński w dzisiejszym oświadczeniu podkreślił, że wybory w Polsce powinny zostać przeprowadzone najpóźniej 28 czerwca 2020 roku. – Wybory będą przeprowadzone, jeżeli będą jakieś próby przeciwstawiania

Newsy

“Doucz się”. Młynarska ostro do Hołowni

© PAP / Marcin Kmieciński Paulina Młynarska Te czasy minęły Szymon. Doucz się. A może raczej oducz: pogardy wobec tego co żeńskie – napisała na Facebooku Paulina Młynarska. Słowa te skierowała do kandydata na prezydenta

Newsy

Śnieg w Tatarach! TOPR ogłasza pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

© Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta Tatry (zdjęcie ilustracyjne)Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe 26 maja ogłosiło pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W komunikace czytamy, że możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Prognozowany jest także