Kolejne przypadki zakażenia ebolą w DRK. Rząd ogłasza nową epidemię

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Kolejne przypadki zakażenia ebolą w DRK. Rząd ogłasza nową epidemię © PATRICK MEINHARDT /AFP /East News Kolejne przypadki zakażenia ebolą w DRK. Rząd ogłasza nową epidemię

Wirus Ebola ponownie zaatakował w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Minister zdrowia Eteni Longondo poinformował w poniedziałek, że ebolę wykryto w zachodniej Prowincji Równikowej, w odległości ponad 1000 km od epidemii na wschodzie kraju.

Wirus Ebola w Demokratycznej Republice Konga. Na północnym zachodzie “zmarły już cztery osoby” – przekazał minister zdrowia na konferencji prasowej.

Cztery zgony stwierdzono w mieście Mbandaka, stolicy Prowincji Równikowej, około 600 km na północ od stolicy kraju Kinszasy.

Ebola atakuje w Demokratycznej Republice Konga. Nowe przypadki na zachodzie

“Krajowy Instytut Badań Biomedycznych (INRB) właśnie potwierdził mi, że próbki z Mbandaki są pozytywne na obecność wirusa ebola” – poinformował minister. “Bardzo szybko wyślemy im szczepionkę, a także leki” – zapowiedział, zaznaczając, że mamy do czynienia z “nową epidemią”.

Prowincja Równikowa została dotknięta poprzednią epidemią wirusa ebola w okresie od maja do lipca 2018 r. – potwierdzono 54 przypadki zakażenia, w tym 33 osoby zmarły, a 21 przeżyło.

Zobacz także: Ebola wróciła. WHO potwierdza: nie żyje 11-letnia dziewczynka

“Jest to prowincja, która doświadczyła już tej choroby. (Lokalne władze) wiedzą, co mają robić. Wczoraj zaczęli reagować na szczeblu lokalnym” – powiedział minister.

Zobacz także: Zmarła druga osoba zakażona wirusem ebola

Jak zauważa Reuters, poniedziałkowa informacja o nowym ognisku eboli stanowi kolejne wyzwanie dla kongijskich organów ochrony zdrowia, które jednocześnie muszą walczyć z epidemią odry, cholery i koronawirusa.

Epidemia eboli. Od sierpnia 2018 zmarło 2280 osób

Epidemia eboli wciąż trwa na drugim krańcu kraju, na wschodzie; od sierpnia 2018 r. zabiła 2280 osób. Przy czym, jeśli do 25 czerwca nie zostanie odnotowany żaden nowy przypadek, będzie można mówić o końcu tej epidemii; zwykle ogłasza się go po 42 dniach bez nowego przypadku – podaje AFP.

W kwietniu władze Konga już miały ogłaszać zakończenie drugiej największej epidemii eboli, kiedy na wschodzie kraju potwierdzono nowy łańcuch infekcji.

Ebola – kiedy po raz pierwszy wykryto tego wirusa?

Ebola szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

RadioZET.pl/ PAP

Zostaw komentarz