Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Chelsea to angielski zespół grający w Premier League – lidze uznawanej za najmocniejszą na świecie. The Blues – bo taki właśnie przydomek nosi ten klub – zwyciężyli jak do tej pory jeden raz w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Było to w 2012 roku.

Było to bardzo dobre i emocjonujące spotkania. Na kilka minut przed ostatnim gwizdkiem rywal angielskiego zespołu, Bayern Monachium, strzelił bramkę na 1:0.

W jednym momencie mogły prysnąć marzenia o pierwszym w historii klubu triumfie w Champions League. Jednak w 88 minucie, niezawodny Didier Drogba wyrównał stan meczu i chwilę później rozpoczęła się dogrywka, podczas której Petr Cech popisał się wybronieniem rzutu karnego. Koniec końców po 120 minutach był remis 1:1 i do rozstrzygnięcia meczu potrzebny był konkurs karnych, w których po raz kolejny świetnymi obronami popisywał się golkiper Petr Cech, a decydującą jedenastkę wykonał nie kto inny jak Drogba i stało się.

Moment później na Pucharze Ligi Mistrzów została wygrawerowana nazwa Chelsea FC. Po kilku chwilach zawodnicy wznieśli to trofeum i mogli w pełni cieszyć się ze zwycięstwa.

The Blues od kilku lat są czołowym zespołem w lidze angielskiej. W przeciągu ostatnich 7 lat trzy razy zdobyli tytuł Mistrza Kraju. W międzyczasie odnosili również sukcesy w pucharach krajowych – FA Cup i Carling Cup. Szczególnie nieźle idzie im w ostatnim czasie w FA Cup, czyli Pucharze Anglii. W ciągu ostatnich sześciu sezonów to trofeum wędrowała do gabloty Chelsea czterokrotnie.

W tym roku (2012) ten angielski klub dokonał sporej przebudowy składu. Z klubu odszedł między innymi Didier Drogba, który grał dla tej drużyny przez 8 lat. Z zespołem pożegnał się również Jose Bosingwa oraz Salomon Kalou, a jeszcze wcześniej odszedł m.in. Nicolas Anelka. Jednym słowem – z klubem pożegnali się starsi piłkarze, a sprowadzeni zostali młodzi zawodnicy tacy jak np. Hazard, Marin, czy Brazylijczyk Oscar. Wyczekiwane przez wielu fanów Chelsea odmłodzenie składu nareszcie ruszyło w większym tempie. Czy z nieco przemienioną kadrą uda się The Blues wygrać Premier League, które w zeszłym roku zdobył Manchester City?

Przed trenerem drużyny Włochem Roberto Di Metteo (który był w przeszłości piłkarzem The Blues) sporo pracy. Przy przebudowie składu trzeba dać im trochę czasu na zgranie, nowi gracze muszą również wkomponować się w styl gry nowego zespołu i styl nowej dla nich ligi. Jednak przyszłość wygląda obiecująco. Eden Hazard, Oscar, Juan Mata, Marko Marin, Kevin De Bruyne czy Josh McEachran to świetni młodzi piłkarze, którzy mogą osiągnąć wielki poziom. W szeregach Chelsea U21 oraz U18 także znajduje się kilku obiecujących zawodników takich jak np. Nathaniel Chalobah i Lucas Piazon.