Kiedy władze otworzą granice kraju? “Decyzje będą ogłoszone w najbliższych…”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Pandemia koronawirusa. Zamknięta granica polsko-niemiecka w Świnoujściu, 30 maja 2020 © Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta Pandemia koronawirusa. Zamknięta granica polsko-niemiecka w Świnoujściu, 30 maja 2020

Kiedy władze zdecydują o otwarciu granic kraju? – Różne warianty dotyczące ewentualnego otwarcia granic są rozważane; decyzje będą ogłoszone w najbliższych nie tyle dniach, co godzinach – powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Rząd zdecydował o zamknięciu granic, w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa, w marcu. Decyzja, która zaczęła obowiązywać 14 marca, została wydana na 10 dni. Ale już kilkukrotnie ją przedłużano. Cały czas więc nie można podróżować do i z Polski (oczywiście z wyjątkami – np. osobami pracującymi w Niemczech).

Jak powiedział dziś wiceszef MSZ, decyzje dotyczące otwarcia granic zależą od rekomendacji Ministerstwa Zdrowia, od decyzji MSWiA oraz opinii MSZ. – Różne warianty dotyczące ewentualnego otwarcia granic są rozważane – powiedział Szynkowski vel Sęk. – Dyskusja się w tej chwili finalizuje i decyzje będą ogłoszone w najbliższych nawet nie tyle dniach, co godzinach – dodał wiceszef resortu dyplomacji.

Polska z zamkniętymi granicami. W UE coraz łatwiej podróżować

Polskie władze od marca podtrzymują decyzję o zamknięciu granic, a w Europie jest coraz więcej państw, które decydują się na luzowaniu ograniczeń dotyczących podróżowania. Od początku czerwca obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, swoje granice otwiera też Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca, a Hiszpania otworzy się 22 czerwca.

Część państw rezygnuje także z kontroli na granicach i konieczności kwarantanny dla obywateli wybranych innych państw. Obecnie bez obostrzeń można podróżować między Czechami, Słowacją a Węgrami czy Austrią. Polska jest jedynym krajem Grupy Wyszehradzkiej, który wciąż ma zamknięte granice dla sąsiadów.

Zobacz także:

Odtwórz ponownie wideo

NASTĘPNY

NASTĘPNY

Czytaj także

Zostaw komentarz