Kiedy otwarte zostaną granice? Morawiecki zabrał głos

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
© Jakub Porzycki / Agencja Gazeta

W ciągu paru dni otworzymy nawzajem granice z Litwą, a że Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to z trzema krajami bałtyckimi granice będą otwarte w ciągu najbliższych kilku dni – poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. 

Morawiecki pytany w RMF FM o otwarcie granic odparł, że rozmawiał na ten temat z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem w piątek.

“Zdecydowaliśmy w ciągu paru dni otworzyć nawzajem granice. Już dzisiaj pracują nasze służby nad wypracowaniem odpowiedniego protokołu, a ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z naszymi trzema przyjaciółmi bałtyckimi granice będą otwarte w ciągu najbliższych kilku dni” – poinformował premier.

Koronawirus. Przejście graniczne z Litwą w Budzisku, wewnętrzna granica Unii Europejskiej. W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego wróciła kontrola graniczna, cudzoziemcy nie są wpuszczani do Polski © Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta Koronawirus. Przejście graniczne z Litwą w Budzisku, wewnętrzna granica Unii Europejskiej. W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego wróciła kontrola graniczna, cudzoziemcy nie są wpuszczani do Polski

“Z pozostałymi krajami UE dyskutujemy na Radzie Europejskiej i być może wprowadzimy taki protokół zielony i pomarańczowy – te kraje, które są uważane za najbardziej bezpieczne i takie, które jeszcze nie są” – dodał.

Już 4 czerwca szef litewskiego ministerstwa spraw zagranicznych Linas Linkeviczius zapowiedział, że Polska wkrótce dołączy do tzw. bałtyckiej bańki podróżniczej oraz że możliwość dołączenia do tej bańki rozważa Finlandia.

Kiedy granice zostaną otwarte?

W połowie maja przedłużono kontrole graniczne na granicy wewnętrznej – z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją – do 12 czerwca. Zaznaczono wówczas, że – tak jak wcześniej – granicę można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole pozostały również w portach morskich i na lotniskach.

MSWiA przypomniało także, że granicę wewnętrzną można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na lądzie: z Czechami – 18, ze Słowacją – 5, z Niemcami – 16, z Litwą – 3. Kontrola jest również prowadzona w czterech portach morskich oraz na 17 lotniskach. “Tak jak dotychczas kontrola graniczna będzie prowadzona przez Straż Graniczną, której działania wspierają policjanci, strażacy i żołnierze” – wskazano.

Resort poinformował, że na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej – przy wjeździe do Polski utrzymane zostają ograniczenia dla cudzoziemców.

Zobacz też:

Odtwórz ponownie wideo

NASTĘPNY

NASTĘPNY

Czytaj także:

Zostaw komentarz