Kiedy będziemy mogli przestać nosić maseczki? Wiceminister zdrowia odpowiada

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

© Dostarczane przez Wizaz.pl Ministerstwo zdrowia przewiduje, że wkrótce będziemy mogli zrezygnować z zasłaniania ust i nosa. Kiedy to nastąpi?

Na całym świecie obserwujemy spadek liczby zakażeń koronawirusem. Znoszone są obostrzenia epidemiologiczne, zarówno w Polsce, w Europie, jak i na całym świecie. Już od kilku dni możemy na nowo korzystać z usług kosmetycznych i gastronomicznych. Nadal jednak musimy przestrzegać reżimu sanitarnego – nosić maseczki i rękawiczki, zachowywać dystans w miejscach publicznych.

Zobacz także: Całkowite odmrożenie gospodarki nastąpi przed 1 lipca? Tak twierdzi minister rozwoju

Koniec obowiązku noszenia maseczki – kiedy zostanie zdjęty nakaz?

W związku ze spadkiem liczby zachorowań, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiada zniesienie jednego z nakazów. Chodzi o konieczność zakrywania nosa i ust, która obowiązuje nas od ponad miesiąca. 

Polacy od początku wprowadzenia nakazu noszenia maseczek, mieli kłopot z jego przestrzeganiem. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wielokrotnie zwracał uwagę na nieumiejętne zakrywanie ust i nosa, apelował także o traktowanie maseczki jako niezbędnej ochrony przed koronawirusem, a nie ochrony przed mandatem.

Liczba zakażeń od kilkudziesięciu dni utrzymuje się na podobnym poziomie, jednak zdecydowana większość dotyczy ogniska na Śląsku

O możliwości zniesienia nakazu zasłaniania twarzy plotkowano już wcześniej. Prawdopodobnie, początkowo zostanie zniesiony on na otwartych przestrzeniach, a nadal będzie obowiązywał w sklepach, galeriach handlowych i u fryzjera. Nie oznacza to także końca epidemii, choć okres letni sprzyja jej wyciszeniu. Nadal będziemy musieli zachować dystans społeczny i odpowiednią higienę. Niestety – jak zaznaczył wiceminister, jesienią koronawirus może nas znów zaatakować. 

Zobacz również:

Odtwórz ponownie wideo

NASTĘPNY

 • Palacze bardziej narażeni na Covid-19

  Palacze bardziej narażeni na Covid-19

  Według nowych badań palenie może podnieść ryzyko zapadnięcia na Covid-19 poprzez podniesienie poziomu enzymu, który umożliwia koronawirusowi dostęp do komórek płuc – poinformował Bloomberg. Badania przeprowadzili uczeni z Kanady.

  Logo PAPPAP
 • Jak poprawnie nałożyć i zdjąć maseczkę

  Jak poprawnie nałożyć i zdjąć maseczkę

  Główny Inspektorat Sanitarny zamieścił na swoich stronach instrukcję, jak poprawnie nałożyć i zdjąć maseczkę. Podkreśla w niej, aby przed założeniem maseczki zadbać o czystość dłoni – umyć je wodą z mydłem lub zdezynfekować płynem na bazie alkoholu.

  Logo PAPPAP
 • Czego w epidemii najbardziej boją się Polacy?

  Czego w epidemii najbardziej boją się Polacy?

  Psycholodzy zbadali nastroje Polaków związane z epidemią koronawirusa. Poziom lęku związany z epidemią COVID-19 jest dość wysoki. Znaczna większość badanych boi się, że zachoruje ktoś im bliski (73 proc.). Obawiają się też przepełnionej służby zdrowia (72 proc.), albo kryzysu finansowego (71 proc.).

  Logo PAPPAP

NASTĘPNY

NASTĘPNY

Zobacz także: Ruszają obozy i kolonie! Lista obostrzeń jest jednak bardzo długa

Zostaw komentarz