KE porozumiała się z firmą AstraZeneca w sprawie zakupu szczepionki przeciwko COVID-19

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Astra Zeneca plant in Lund to shut down © DRAGO PRVULOVIC Astra Zeneca plant in Lund to shut down

Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z firmą farmaceutyczną AstraZeneca w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Wstępna umowa zakłada zakup 300 mln dawek.

KE podała, że po udowodnieniu, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19, uzgodniono zakup 300 mln dawek od firmy AstraZeneca, z opcją zakupu dodatkowych 100 mln w imieniu państwa członkowskiego UE.

AstraZeneca to jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie, która wytwarza leki na najpoważniejsze choroby stanowiące wyzwanie dla współczesnej medycyny.

„Intensywne negocjacje Komisji Europejskiej nadal przynoszą rezultaty. Dzisiejsze porozumienie jest pierwszym kamieniem węgielnym we wdrażaniu strategii Komisji Europejskiej w sprawie szczepionek. Ta strategia umożliwi nam dostarczanie przyszłych szczepionek Europejczykom, a także naszym partnerom w innych częściach świata ” – poinformowała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Zatwierdzone porozumienie będzie finansowane z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, który dysponuje środkami przeznaczonymi na stworzenie potencjalnych szczepionek produkowanych przez różne firmy.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ kgod/

Zostaw komentarz