Kary w zawieszeniu za organizowanie cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granicy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

© arembowski

Na kary od pół roku do 1 roku więzienia w zawieszeniu oraz kary grzywny skazał sąd w Przemyślu 16 członków zorganizowanej grupy przestępczej, która przez podstawione osoby “zapraszała” Ukraińców do Polski, przez co otrzymywali oni wizy i mogli wjechać na teren UE.

Wszyscy poddali się dobrowolnie karze. Wyroki nie są prawomocne.

Jak poinformowała we wtorek PAP mjr Elżbieta Pikor rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, który wpadł na trop grupy przestępczej, osoby zapraszające obywateli Ukrainy otrzymywały za swoją “gościnność” pieniądze, obiad i alkohol. Grupą miał kierować mieszkaniec Jarosławia.

“Szef grupy werbował wśród znajomych osoby, które +zapraszały+ obywateli Ukrainy. Na podstawie fikcyjnych zaproszeń cudzoziemcy uzyskiwali wizy, a następnie wjeżdżali do UE. Z kolei zwerbowanym do współpracy gościnnym Polakom oferował za fikcyjne zaproszenie po 50 złotych i +zakrapiany+ obiad”

– wyjawiła mjr Pikor.

Dodała, że mieszańcy Podkarpacia, którzy zaangażowali się w proceder, byli specjalnie do tego przygotowani – przed złożeniem stosownych wniosków w urzędzie wojewódzkim “zapraszający” otwierali rachunek bankowy. Na to konto szef grupy przelewał około 15 tys. dolarów, co miało potwierdzać posiadanie środków na pokrycie kosztów pobytu cudzoziemca.

“Gotowe zaproszenia były odsprzedawane obywatelom Ukrainy za kwotę od 1 do 2 tys. zł. Jak ustalili strażnicy graniczni w ten sposób około 150 obywateli Ukrainy otrzymało wizy, a następnie wjechało do Polski oraz m.in. do Czech”

– wskazała rzeczniczka BiOSG.

Podczas przeszukań lokali należących do członków grupy znaleziono m.in. potwierdzenia otwarcia rachunków bankowych, wyciągi bankowe, kserokopie paszportów oraz 1,5 tys. paczek nielegalnych papierosów o szacunkowej wartości 21 tys. złotych. Na poczet kar grożących oskarżonym zabezpieczono mienie o wartości 100 tys. złotych.

Na trop szajki działającej w latach 2017-2018 wpadli funkcjonariusze BiOSG z placówki w Rzeszowie-Jasionce. Śledztwo nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Przemyślu.

Pikor dodała, że w sprawie podejrzanych jest łącznie 22 obywateli Polski, z których 16 poddało się dobrowolnie karze. Sąd w Przemyślu skazał ich na kary od pół roku do 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres od roku do trzech lat oraz kary grzywny od 1 do 4 tys. zł.

“Wobec pozostałych 6 osób Straż Graniczna nadal prowadzi postępowania” – dodała mjr Pikor.

» Kliknij i zobacz komentarze pod artykułem lub skomentuj na niezalezna.pl

Zostaw komentarz