Już jutro rozpoczyna się 13. FMF online

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Od 26 maja do 1 czerwca czeka nas festiwalowy tydzień pełen niezapomnianych wrażeń. Siedem dni wypełnionych koncertami, wspomnieniami i premierowymi recitalami. Przełom maja i czerwca należał będzie do Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie! Każdego dnia, za pośrednictwem internetu, publiczność zostanie zabrana w nową podróż, której ścieżki starannie zostały zaplanowane. Od spokojnych, kojących cyklów „Cinema Chorale” i „Cinematic Piano” aż po wielkie, widowiskowe gale zrealizowane w TAURON Arenie Kraków.

Już jutro rozpoczyna się 13. FMF online

Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

26 maja w kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie miała się odbyć uroczysta inauguracja tygodniowego święta muzyki filmowej. W zamian, by tradycji stało się zadość, festiwalowa publiczność wirtualnie przeniesie się do wnętrz kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie usłyszy zarejestrowany przed rokiem przy udziale chóru Pro Musica Mundi koncert „Cinema Chorale”.

– Ludzki głos posiada ogromny zakres emocjonalnej głębi i dzięki temu może przynieść wspaniały efekt dźwiękowy w filmie, a z drugiej strony nadać mu prawdziwie intymną jakość, a to wszystko sprawdza się także poza ekranem – komentował tuż po koncercie szwedzki kompozytor Mikael Carlsson, odpowiedzialny za przygotowanie większości aranżacji chóralnych w tym programie. W ten sposób, pierwszy festiwalowy wieczór spędzimy w towarzystwie utworów z „Misji”, „Wielkiego piękna”, „Śmierci w Wenecji” czy „Pana od muzyki”.

[embedded content]

Środowy wieczór skradnie serca fanów muzyki filmowej niezwykłą atmosferą cyklu „Cinematic Piano”. Zapraszając w 2018 roku duet Volkera Bertelmanna (Hauschka) i Dustina O’Hallorana, w najśmielszych snach organizatorzy nie przewidywali, że występ tych muzyków na dwa fortepiany przerośnie ich najśmielsze oczekiwania. Występ pozwoli odświeżyć w pamięci nominowaną do Oscara ścieżkę dźwiękową do filmu „Lion. Droga do domu”. W czwartek, podążając fortepianowym tropem, zostanie przypomniany koncert francuskiego kompozytora i wybitnego pianisty Jeana-Michela Bernarda. Czekają na nas zatem tęskne walce i kołysanki, liryczne kantyleny i skomplikowane rytmy jazzowe, nostalgicznego bluesa i ognisty ragtime wykonany na bis. W repertuarze m.in.: „E.T.”, „Indiana Jones”, „Mission Impossible”, „Lista Schindlera”, „Taksówkarz” czy „Spartakus”.

W klimat weekendu wprowadzi publiczność jeden z jej najukochańszych festiwalowych koncertów – „All Is Film Music”, czyli gala 10-lecia festiwalu. „La La Land” Justina Hurwitza, „Gwiezdne wojny” Johna Williamsa, „Władca Pierścieni” Howarda Shore’a, „Marzyciel” Jana A. P. Kaczmarka, „Dom grozy” Abla Korzeniowskiego, „Incepcja” Hansa Zimmera, „Igrzyska śmierci” Jamesa Newtona Howarda, Power „Rangers” Briana Tylera – to tylko część kultowych tematów światowego kina, które umilą nam piątek. – Ten koncert 10. FMF podsumował wszystko to, co budowało naszą działalność przez lata – jak mówił o nim wówczas Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Bez zwolnienia tempa, dzień później zostanie przypomniana „Międzynarodowa Gala Seriali” z 2015 roku, która będzie wstępem do tego, co czeka nas w przyszłym roku, czyli drugiej „TV Series Gala”! Znowu popłyną utwory z takich seriali, jak „Gra o tron”, „Rodzina Borgiów”, „Wikingowie”, „House of Cards”, „Downton Abbey”, „The Dovekeepers”, „Dexter”, „The Knick”, „Czas honoru” i „Wataha”.

Niedziela przeniesie nas wspomnieniami do 2016 roku na „Galę Muzyki Filmowej: Animacje”. Ścieżki dźwiękowe do filmów animowanych — zarówno pełnometrażowych, krótkometrażowych, jak i telewizyjnych i seriali — są często spektakularnymi dziełami symfoniczno-wokalnymi tworzonymi przez najwybitniejszych kompozytorów, m.in. Johna Powella („Jak wytresować smoka”, „Epoka lodowcowa”), Hansa Zimmera („Książę Egiptu”), Harry’ego Gregsona-Williamsa („Shrek”), Alexandre’a Desplata („Strażnicy marzeń”), Alana Menkena („Piękna i Bestia”). To wszystko już 31 maja!

A na deser prawdziwy Dzień Dziecka z FMF, czyli „Koncert Disneya: Magia muzyki”. W ubiegłym roku członkowie FMF Youth Orchestra, zespołu złożonego z uczniów małopolskich szkół, połączyli siły z rówieśnikami z zaprzyjaźnionego festiwalu na Teneryfie i zagrali dla dziesięciotysięcznej publiczności w TAURON Arenie Kraków. Młodzi muzycy musieli sprostać wymagającemu zadaniu, grając pod wokale takich gwiazd polskiej piosenki, jak Natalia Nykiel, Kasia Łaska czy Michał Szpak. Na dyrygenckim podium – obok Moniki Bachowskiej – stanął amerykańsko-fiński mistrz batuty Erik Ochsner, którego fani FMF znają z „Frozen in Concert”, wydarzenia towarzyszącego FMF w lutym 2016 roku, czy „Pixar in Concert”, który w maju 2014 roku oficjalnie otworzył TAURON Arenę Kraków. Na tytułową magię muzyki złożą się największe tytuły z filmowej kolekcji Walta Disneya, w tym „Mała Syrenka”, „Coco”, „Vaiana: Skarb oceanu”, „Aladyn”, „Zaplątani”, „Dzwonnik z Notre Dame”, „Herkules”, „Kraina lodu”, „Piękna i Bestia” i in. W wielkim finale FMF 2020 – skrzącym się tysiącami barw confetti, ogni sztucznych i złotego deszczu – zabrzmią piosenki napisane przez Eltona Johna i Tima Rice’a do filmu „Król Lew”. Ten wieczór z pewnością zagwarantuje dobrą zabawę najmłodszym fanom FMF.

13. FMF online to koncerty wybrane z pięciu ostatnich lat festiwalu, które po raz pierwszy obejrzymy w internecie w całości. Ponadto codziennie organizatorzy zaproszą na premierowe recitale cyklu „LIVE from studio”, w których muzycy z całego świata zagrają wprost z domów i studiów nagraniowych. Przyznamy dwie nagrody: FMF Young Talent Award i Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku 2019.

W trakcie trwania festiwalu na antenie RMF Classic oraz na facebookowych profilach FMF i RMF Classic zaprezentowane będą też liczne wywiady i ciekawostki. Na radiowych falach, codziennie o 21:00 czeka też na słuchaczy retransmisja koncertów. Już wkrótce poznacie kolejne szczegóły. W ostatni tydzień maja #zostańciewdomu i oglądajcie FMF!

13. FMF online program

Szczegóły na stronie www.fmf.fm.

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.

https://cityon.pl/krakow

Zostaw komentarz