Jezioro Żywieckie zostanie odmulone

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Około 100 ha powierzchni Jeziora Żywieckiego zostane odmulone – taką decyzję wydał na wniosek Wód Polskich burmistrz Żywca, Antoni Szlagor.

Przedsięwzięcie pod nazwą „Odmulenie zbiornika wodnego Tresna” ma trwać blisko 7 lat i rozpocznie się jeszcze w tym roku. Wody Polskie, które będą realizować przedsięwzięcie, czekają jeszcze na ostateczne pozwolenie z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Odmulenie zakłada obszerne prace w rejonie ujścia rzeki Soły: od mostu przy drodze wojewódzkiej 946 do wierzbowisk i zamulonego brzegu jeziora. Łącznie odmulony zostanie odcinek o długości ok. 1,3 km. W ramach przedsięwzięcia powstaną także dwie lub trzy nowe wyspy, służące jako siedliska dla ptaków, które już dawno opuściły ten teren.

Latem do Żywca

Jezioro Żywieckie to zbiornik retencyjny, na którym znajduje się jedna z niewielu w Polsce elektrowni wodnych. Zbiornik powstał w 1966 roku i od lat oprócz właściwości regulujących dopływy górnej Wisły stanowi także atrakcję turystyczną rejonu. Latem nad Jeziorze Żywieckim można wypoczać na plaży, przenocować na campingu czy popływać jachtem w klubie żeglarskim.

Wideo

Źródło:

Zostaw komentarz