Jemy mniej mięsa. W zeszłym roku spożycie spadło o 2,24 proc.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące rolnictwa za 2019 rok. Pośród nich można znaleźć np. przeciętne spożycie produktów. Co ciekawe, Polacy w znacznym stopniu rezygnują z kupowania mięsa.

Mielona wołowina © Pexels / Angele J Mielona wołowina

To już nowy trend, czy tylko duże odchylenie w statystykach? Jak wynika z analizy statystycznej „Rolnictwo w 2019 r”., przeprowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny, Polacy w minionym roku spożyli aż o 2 proc. mniej mięsa.

Jak wynika z danych GUS, spożycie mięsa w 2019 roku wyniosło 61 kg. Jeszcze rok wcześniej statystyczny Polak zjadł go 62,4 kg. To spadek o 2,24 proc.

– Gdy nieco ponad dwa lata temu informowaliśmy o tym, że 58,6 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa na rzecz produktów roślinnych, dla wielu odbiorców nasz komunikat brzmiał wręcz niedorzecznie – mówi Maciej Otrębski, strategic partnerships manager w kampanii RoślinnieJemy – Jak wskazują dane przedstawione przez GUS, deklaracje znacznej grupy Polaków, wsparte coraz większą dostępnością produktów roślinnych, mają rzeczywiste przełożenie na zwyczaje żywieniowe Polaków. 20 proc. spadek spożycia mięsa na osobę w 2019 roku to realny zwiastun zmieniających się norm społecznych – dodaje Otrębski.

Ograniczenie spożycia mięsa zdaniem ekspertów może wynikać głównie z dużo większej w ostatnim czasie dostępności produktów, które z powodzeniem zastępują w diecie produkty odzwierzęce.

Kompletny przewodnik po diecie wegańskiej dla początkujących

Zostaw komentarz