Jakie zabawki dla przedszkolaka wybrać?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Bezpieczne zabawki.

Zabawkę dla przedszkolaka powinniśmy dobierać z mądrością i wrodzoną rozwagą, odpada wybór kuszy czy pistoletu na plastikowe kulki. W zbiorowisku przedszkolnym bez trudu bowiem o nieszczęśliwe zdarzenie.

Proponuję też unikać zabawek ciężkich – metalowych, aby w sytuacjach nieporozumień pomiędzy dziećmi przedszkolnymi, zabawka nie mogła stanowić jako broń – arsenał – maczuga.

Jakie wybrać zabawki dla przedszkolaka.

Dobieramy gry, zabawki, czy puzzle dobrane do wieku do grup przedszkolnych. Nic na siłę. Trzeba wyjść z założenia, że kiedy coś jest do wszystkiego znaczy, że do niczego się nie nadaje. Nie wysilamy się na dobór zabawki, którą będą mogły bawić się trzy jak 5-ciolatki.

By umożliwić dzieciom właściwy ewolucje i edukację poprzez zabawę, puzzle, zabawki, czy gry powinny być dobrze dobrane do wieku dziecka. Powinny wykorzystywać ich zdolności do twórczej zabawy, a nie wyhamowywać przez nieodpowiedni dobór gier planszowych czy puzzli, które mają doskonalić logiczne myślenie, percepcję czy cierpliwość. Nieadekwatny wybór zabawki oznaczać będzie zniechęcenie, rozżalenie naszego dziecka, a co za tym idzie nasza pociecha zniechęci się do wychowawczej, rozwojowej zabawy.

A więc jakie zabawki dla przedszkolaka.

Na zakończenie – zabawki powinny być przystosowane do wieku dzieci przedszkolnych oraz powinny być bezpieczne, tak aby dzieci nie mogły zrobić krzywdy sobie jak i rówieśnikom. Zabawki powinny pełnić rolę edukacyjną – bawiąc dzieci – uczyć je myślenia, oraz mądrej kreatywnej zabawy. Nie mogą również dzielić dzieci na grupy/podgrupy kulturowe/społeczne. Dzieci moją poczuć dobrą, wspólną przyjacielską zabawę.

Dodatkowo powinniśmy unikać podziału na zabawki przeznaczone dla chłopców czy dziewczynek. Należy tak dobierać zabawki aby zacieśniać więzy między płcią, a nie tworzyć podziały i generować w przedszkolach oddzielne “tematyczne kąciki zabaw” dla chłopców i dziewczynek.

Zostaw komentarz