Jakie produkty powinniśmy używać do ugotowania smacznej zupy?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Najczęściej używanymi produktami do ugotowania smacznej i pożywnej zupy są: mięso, włoszczyzna, ziemniaki, kluski, wszelkiego rodzaju kasze, jajka, tłuszcze oraz śmietana stosowana do zabielania. Zupy można także zagęszczać przy pomocy zasmażek, nie zapominajmy również o przyprawach, bez nich zupa nigdy nie nabierze odpowiedniego smaku i aromatu.

Na zupy najlepsze jest chude mięso, ma wielki wpływ na ich smak, natomiast na wywary najlepiej użyć drobiu, który również powinien być w miarę chudy – najlepszy wywar ugotujemy na kurze. W czasie gotowania mięso wydziela płyn bogaty w białko rozpuszczalne w wodzie oraz witaminy, im więcej tych składników, tym wywar jest lepszy.

Włoszczyzna to przede wszystkim marchew, pietruszka, por i seler. Warto używać tylko świeżych składników, jednak nic się stanie jeśli przyrządzimy zupę na mrożonych warzywach dostępnych w każdym niemal sklepie. Sprawdzają się one równie dobrze, jak ich świeże odpowiedniki. Można gotować zupy wyłącznie na wywarach warzywnych, bez dodatku mięsa, które nie każdy z nas przecież lubi, lub celowo ogranicza jego spożycie w swojej diecie.

Wszystkie dodatki do zup, tj. ziemniaki, makarony, kasze, ryż można gotować na dwa sposoby – albo w wodzie, albo bezpośrednio w wywarze. Gotowanie w wywarze znacznie ułatwia nam pracę w kuchni, ponieważ eliminuje konieczność brudzenia dodatkowych naczyń i ogranicza nasze czynności do niezbędnego minimum, co jest ważne w przypadku braku czasu. Zupa jest zatem daniem, które nie wymaga od nas wielkich umiejętności i trudno dostępnych produktów, w bardzo łatwy sposób możemy ją ugotować z tego, co akurat mamy dostępne w lodówce.

Zostaw komentarz