Jak uczyć się słówek?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Jak uczyć się słówek? – to pytanie pewnie zadaje sobie każdy kto kiedykolwiek uczył się jakiegoś języka obcego. Poniżej przedstawiam artykuł Marcina, w którym marcin pokazuje nam aż 10 różnych metod na ich naukę, mam nadzieję ze się przyda.

Pozdrawiam :)

10 skutecznych metod nauki słowek w obcym języku

autorem artykułu jest Marcin Kijak

1) Przyklejanie nazw – polega na tym, że tworzysz obrazy w głowie, w określonym miejscu (najczęściej przed sobą, powyżej linii wzroku). Wyobraź sobie dany przedmiot, czy symbol jeżeli to wyrażenie abstrakcyjne i przyklej do niego nazwę. Np. zobacz psa i przyklej nazwę dog jeżeli to angielski, czy cane jeżeli uczysz się włoskiego, itd.

Osobiście, przyklejam też prawdziwe karteczki, do fizycznych przedmiotów w moim pokoju :)

2) Metoda dotykowa – polega na wzięciu do ręki, czy dotknięciu przedmiotu i wymówieniu słówka (na głos lub w myślach).

3) Zeszyt z listą słówek – korzystne gdy uczysz się z drugą osobą, inaczej szkoda czasu. Zapisujesz na liście słówka których się uczysz, + ew. tłumaczenie. Druga osoba bierze zeszyt, i układa zdania ze słówek które są na liście. Im bardziej absurdalne tym lepiej.

4) Karteczki / fiszki – na jednej stronie piszesz słówko obce, na drugiej tłumaczenie. Możesz wziąć je ze sobą i powtarzać w każdej wolej chwili (np. na przystanku autobusowym, na przerwie, w toalecie ;)

5) Mapy słówek – podobnie jak mapy myśli (T. Buzana), powiązane ze sobą (np tematycznie) słówka rozpisujesz na kartce papieru – w kształcie MindMapy. Może być tak: po środku słowo kluczowe (np. przyroda), potem odchodzące gałęzie (roślina, zwierzę itd), potem coraz bardziej szczegółowe (drzewo, krzew… => jabłoń, kasztan…).

6) Metoda Tony’ego Buzana – polega na kojarzeniu słówka dzięki połączeniu go z drugim, podobnym pod względem wymowy. Następnie tworzysz z niego opowiadanie, im dłuższe i bardziej absurdalne, śmieszne – tym lepiej! Trzeci etap, to wyobrażenie sobie tej historii, pamiętając aby była filmem (ruch!), kolorowym, z głębią, 3-D, dużo akcji, śmiechu, wypełniona dźwiękami.

7) Wyznaczanie optymalnych powtórek – jak wiadomo, istnieje coś takiego jak krzywa zapominania (możesz przeczytać o niej i obejrzeć tu: krzywa zapominania).

Jeżeli używasz na co dzień komputera, czy palmtopa – skorzystaj z oprogramowanie. Stworzono specjalne programy (tzw. card-flash), które za Ciebie wyznaczają kiedy masz mieć kolejną powtórkę, zanim zapomnisz dane słówko. Jest to niezbędne przy nauce dużej ilości słówek.

Przykładowe programy to Supermemo i FullRecall, które naprawdę polecam bo uważam że są najlepsze na rynku. Co najważniejsze, można dostać je za darmo (Supermemo – starszą wersję, a FullRecall z ograniczoną możliwością rozbudowy bazy danych, jednak cały program można kupić za grosze (adres tutaj: fullrecall.com).

8) Dialog wewnętrzny – stojąc np. w kolejce do sklepu, mów sobie w myślach dialog między Tobą a sprzedawcą – w języku którego się uczysz. Albo słysząc jakieś polskie zdania, przetłumacz je sobie na język obcy. Jeśli brakuje Ci jakiegoś słówka – powiedz po polsku, i zapisz to czego nie umiesz – sprawdzając to później w domu.

9) Historyjki – jak wiadomo, ludzki umysł kocha skojarzenia i z łatwością zapamiętuje to co śmieszne, wyolbrzymione, nieprawdopodobne, zawiera dużo akcji, etc. Aby zapamiętać szybko kilka słówek w języku obcym – wystarczy „wpleść je” do jakiejś historyjki.

Możesz też wykorzystać jakiś dowcip. Np. chcąc nauczyć się słówka „chłopiec” w języku angielskim (boy): „Boy stoi na dworcu kolejowym i pociąga nosem. Nieznajomy pyta się boy: Masz chusteczki? Na to boy odpowiada: Mam, ale nieznajomym nie pożyczam :)”

10) Olewanie ;) – odpuść sobie słówka (zwłaszcza na początku), które są rzadko używane. Naucz się tych, których na prawdę potrzebujesz – podstawowe do konwersacji (znajdziesz je tutaj: słowka, czy w dziedzinie która Ciebie interesuje – abyś mógł czytać książki czy artykuły na ten temat.

Pozdrawiam i baw się dobrze ucząc się coraz szybciej :)

Zostaw komentarz