Jak się skupić na pracy?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Niedawno słyszałem pewien kawał i od razu skojarzył mi się on z jedną bardzo ważną kwestią dotyczącą skutecznego działania. Oto on:

„Po budowie biega robotnik z pustą taczką. Przechodzień obserwuje go przez chwilę i przygląda się, jak robotnik biega od betoniarki na plac, gdzie powinien być wylewany beton. Zdziwiony w końcu woła
do robotnika:
— Panie, czemu pan tak biegasz z tą pustą taczką?
Robotnik mu na to:
— Chłopie, mam taki zapie…, że nie mam czasu załadować”.

Zabawne prawda? Jednak czy ten kawał nie przypomina trochę sposobu działania niektórych ludzi? Pędzą oni przed siebie tak szybko, że czasami zapominają, aby chociaż pomyśleć o czymś innym niż obowiązki i praca.

Ciągły stres i nieustanne zabieganie powodują u nich niepokój i przewlekłe zmęczenie — a przecież tak być nie musi.

Wystarczy mądrze zarządzać swoją pracą i obowiązkami, które na Tobie ciążą, a znajdzie się czas nie tylko na „napełnienie taczki”, ale i na „przerwę śniadaniową”.

Mniej = Więcej

Zadziwiające jest, jak wiele czynników potrafi wpłynąć na to, jak skutecznie wykorzystujemy swój czas. Chyba zgodzisz się ze mną, że najefektywniej pracujemy, kiedy jesteśmy całkowicie skupieni i skoncentrowani na swojej pracy i nic nam nie przeszkadza?

Tymczasem wiele razy każdego dnia zupełnie nieświadomie sami sobie przeszkadzamy. Włączone radio podczas pracy może Cię skutecznie rozpraszać albo sprawić, że przez chwilę będziesz się zastanawiać nad wiadomościami, które właśnie lecą. Każdorazowe odrywanie się od pracy będzie powodowało wybicie Cię z rytmu i skupienia, a przez to stracisz więcej czasu.

To tylko jeden z przykładów, jak niepozorne rzeczy mogą Cię odciągnąć od efektywnej pracy. Istnieje cała masa „przeszkadzaczy”, które mogą Ci przeszkadzać w pracy i które sprawią, że będziesz tracić swój czas na coś, co jest niepotrzebne: Gadu-Gadu, SMS-y, strony internetowe (nasza-klasa.pl, fotka.pl) — to tylko niektóre z nich.

Skup się na prostocie działania. Wykonuj tylko jedną czynność w danym momencie i nie pozwól się odrywać od niej. Dzięki temu cała
Twoja energia i siły zostaną przeznaczona na wykonanie zadania, a przez to wykonasz je szybciej, niż gdybyś miał robić kilka rzeczy naraz.

Zauważ, że to, o czym napisałem, nie tylko pozwoli Ci wykonać dużo więcej pracy, ale również wpłynie na Twoje dobre samopoczucie. Zniknie stres, który pojawia się, gdy trzeba wykonać kilka zadań naraz
i pod koniec dnia okazuje się, że ostatecznie nic nie zostało w 100% załatwione.

Zostaw komentarz