Jak pomóc swojemu układowi trawiennemu?

Podziel się

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Są takie schorzenia, które dotykają bez względy na płeć i wiek danej osoby. Wszyscy od czasu do czasu cierpimy z ich powodu i… przeważnie wstydzimy się o tym mówić. Jednym z takich „wstydliwych” schorzeń są bez wątpienia zaparcia.

Schorzenie o tyle kłopotliwe, co bardzo nieprzyjemne. Warto zatem znać dobrze sposoby na zaparcia. Zwłaszcza, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na przyjmowanie odpowiednich tabletek przeczyszczających (zabronione one są zwłaszcza dla kobiet w ciąży).

Pamiętajmy, że to jest jedna z tych dolegliwości, którą wywołujemy przeważnie sami na własne życzenie. Winnymi jest zła dieta i zbyt mało ruchu.

Trzeba zatem przyjrzeć się temu, co i jak jemu. Równie nieprzyjemny w skutkach jest zarówno zły dobór pożywienia, jak i jedzenie go w pospiechu, o niestałych godzinach. Jeśli mamy takie złe nawyki – warto jest nad nimi popracować.

Jeśli cierpisz z powodu zaparć – zrezygnuj z ciężkostrawnych posiłków. Złe działanie mają także produkty mączne (na przykład kluski lub kopytka), białe pieczywo oraz słodycze (czekolada i ciastka z kremem).

Warto także zadbać o odpowiednią ilość błonnika dostarczanego wraz pożywieniem. Występuje on tylko i wyłącznie w produktach pochodzenia roślinnego. Właśnie dlatego dietetycy tak zachwalają jedzenie kasz, płatków owsianych oraz surowych warzyw i owoców. To właśnie te produkty mają największy wpływ (pozytywny) na odpowiednia pracę naszego układu pokarmowego.

Tym samym – to właśnie one pozwolą nam uporać się z zaparciami i uniknąć ich w przyszłości.

Zobacz więcej

Newsy

“Szczyt bezczelności”. Trzaskowski odpowiada Dudzie

© PAP / Piotr Nowak Rafał Trzaskowski Andrzej Duda milczy wtedy, kiedy potrzebny jest silny głos prezydenta w obronie wartości, w obronie instytucji państwa, w obronie interesów obywateli. Zabiera głos, kiedy chce przerzucić odpowiedzialność za

Newsy

Groźna choroba związana z koronawirusem u dzieci. Czym jest PIMS?

© coscaron/Getty Zdjęcie ilustracyjne Naukowcy i lekarze na całym świecie z niepokojem obserwują kolejne przypadki występowania u dzieci zespołu wieloukładowej reakcji zapalnej, określanej w literaturze medycznej skrótem PIMS. Objawy przypominają chorobę Kawasakiego, a dotyczą głównie

Newsy

Kiedy w końcu te wybory? Grodzki sugeruje dwie daty

© PAP Co dalej z wyborami? Grodzki zapowiada wiele poprawek Senatu Wybory prezydenckie 2020 odbędą się jeszcze w czerwcu? We wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaapelowała do marszałka Grodzkiego, aby Senat przyspieszył pracę i przyjął