Jak organizować dziecku czas na rozrywkę?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Dziś zapewnienie rozrywki dziecku to większe wyzwanie, niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Trudność wynika z faktu, że pomysły rodziców na wypełnienie czasu dziecka i zapewnienie mu rozrywki konkurują często z grami komputerowymi i telewizją. Jak organizować dziecku rozrywkę, aby chętnie po nią „sięgało”, ale też, aby spędzać z nim czas? Sposobów jest naprawdę wiele – wszystko zależy od kreatywności rodziców, a niekoniecznie od sporych nakładów finansowych.

Świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu i pobudzanie do kreatywności są jesienne spacery do parku, czy lasu. Jeśli połączymy to ze zbieraniem liści, kasztanów i żołędzi, a także nazywaniem drzew i zasłyszanych ptaków, to dodatkowo mamy edukacyjne walory takiego wypadu. Po spacerze nie pozostaje nic innego, jak wspólne robienie ludzików z owoców jesieni i suszenie liści. Dziecko nie znudzi się, bo co chwilę będzie tworzyło coś nowego. Jeśli pogoda nie sprzyja, zawsze można stworzyć cuda z masy solnej, żeby potem poddać ją dalszej obróbce poprzez ozdabianie i malowanie. Świetnym pomysłem jest też tworzenie ozdób z tego, co w kuchni – makaron na przykład będzie świetną biżuterią.

Dobrym pomysłem jest również aktywne spędzanie wolnego czasu. Gry zespołowe na świeżym powietrzu albo wycieczka rowerowa połączona ze zwiedzaniem miejsc albo poszukiwaniem skarbów to doskonała okazja do rozwijania wyobraźni. Dzieci, które „złapią bakcyla” z pewnością będą miały ochotę na więcej.

Zabiegani rodzice zawsze mogą rozejrzeć się za zajęciami dodatkowymi. Ich zaletą jest fakt, że łączą zabawę z nauką w taki sposób, że dziecko tego drugiego pierwiastka nie odczuwa, przez co efekty są jeszcze lepsze. W zależności od wieku dziecka do wyboru są zajęcia plastyczne, muzyczne, językowe, taneczne.

Zapewnienie dziecku odpowiednich rozrywek, zwłaszcza, jeśli ma dużo czasu sprawi, że zapomni ono o „elektronicznych nianiach” – telewizorze i komputerze. Nie znaczy to jednak, że tego typu „rozrywki” mają być zakazane, a nawet wręcz przeciwnie. Korzystanie z nich jednak powinno odbywać się w granicach zdrowego rozsądku rodziców – pół godziny dziennie w zupełności wystarczy.

Zostaw komentarz